Vysnívané copíky: ROZHOVOR s TOP braiderkou Oľgou

O niečom viac než len o copíkoch hovoríme s braiderkou Oľgou alias @oobraider, ktorá zmenila svet účesov a získala si srdcia viac než dvom stovkám tisícov ľudí. Ako dokázala vybudovať takú obrovskú komunitu, čo ju inšpiruje každý deň a aké novinky pre nás pripravuje?

Dozviete sa tiež, čo stojí za jej úspechom a aké životné krédo ju sprevádza na ceste za snami. Pripojte sa k nám a ponorte sa do fascinujúceho sveta braiderky, ktorá je nielen expertkou na copíky, ale aj skutočnou životnou inšpiráciou.

Aká bola tvoja cesta k vysnívaným copíkom?

Celý život som chcela robiť niečo, čo ma baví tak silno, že by som ani necítila, že som v robote.

Ako sa ti podarilo vybudovať takú silnú komunitu?

Ak je to otázka ohľadom publika na instagram – o tom môžem napísať celú knihu😅 Naozaj ju raz napíšem, už som napísala asi tak prvú štvrtinu. Skrátka – kontentom. Vedenie sociálnych sieti – to je umenie, dá sa tomu naučiť, hlavne treba chápať, prečo by vás mali ľudia sledovať. Mňa sledujú pre inšpiráciu na účesy, väčšina mojich followerov pletie copíky – každý deň dostávajú nápady čo zapliesť, ako ozdobiť, ako odfotiť, ako natočiť atď.

Poslednú dobu mám už aj followerov, ktorí nemajú nič spoločné s copikami, väčšinou to sú ženy podnikateľky, ktorých zaujíma môj mindset, moja energia.

Keď hovoríme o komunite braiderok – či už na Slovensku alebo v Rusku, alebo z iných krajín- všetkých prekvapuje, a zároveň sa im veľmi páči to, ako sa snažím pomôcť a vysvetliť každý pohyb do detailov. Vôbec sa nebojím toho, že niekto z nich odrazu bude pliesť ako ja, alebo lepšie ako ja😂 žijem vo svete, kde pre každého je dosť miesta a dosť zákazníkov.

Čo je to vlastne kanekalón?

To sú syntetické vlasy, pomocou ktorých môžeme zapliesť copíky farebné a dlhé. Svoju kariéru som začínala pletením iba z vlastných vlasov, ale málokto sa môže pochváliť dosť hustými a dlhými vlasmi. Kanekalón z každej zákazníčky spraví dlhovlásku a pridá na sebavedomí. Existuje veľa druhov kanekalónu, na mojom eshope sú 8, aj to nemám všetky😅 iba tie, s ktorými rada robím.

Aké účesy sú medzi zákazníčkami najobľúbenejšie, aké sú horúce trendy a aká známa osobnosť ich inšpiruje pri voľbe účesu?

Ja by som povedala že úplne naj – sú klasické afrocopíky, aj keď také skoro vôbec nepletiem, ja pletiem skôr braidy, zložité vzory z tenkých braidov, do týchto účesov som sa zaľúbila.

Ale riadne dlhé afrocopiky by chcela raz mať každá žena😁

Sú medzi tvojimi zákazníkmi aj muži? Aké trendy fičia medzi nimi? 

Sú, ti čo majú vyholené boky a dlhé vlasy na temene, tým pletiem braidy.

Ako dlho trvá “zapletanie copíkov”?

Podľa zložitosti, asi najrýchlejšie účesy budú také, kde je zapletená iba časť vlasov, ale keď majú byt zapletené všetky vlasy, tak od hodiny do 2-3 najčastejšie, keď sa bavíme o klasických afro copíkoch, tak podľa počtu copíkov pletenie môže trvať od 6 hodín do 16😂 preto to odmietam pliesť. 

Čo by si poradila babám, ktoré uvažujú nad kariérou braiderky?

Poradila by som im, aby si plnili sny. Aby si určovali vyššie ciele. Napríklad nie taký cieľ, že zarobiť na copíkoch na život, ale cieľ byt najlepšou v tom, čo robíš. Mať najlepší servis. Vymyslieť nový populárny účes…

Kde čerpáš inšpiráciu?

Sledujem asi 300 profilov talentovaných braiderov po celom svete a ich prácu mám stále na očiach. Keď skrolujem instagram, tak – sem tam uvidím nejaký vzor, ktorý ma niečím zaujme, a potom nejaký element použijem vo svojej práci.

Niekedy môžem spraviť presnú kópiu, vtedy vždy aj napíšem od koho som sa inšpirovala, niekedy vymyslím niečo úplne nové.

Ale hlavne ma inšpiruje komunikácia so zákazníkom, jeho story, prečo chce účes a kam s tým ide, vtedy sa vymyslí niečo fakt “na mieru”😁

Raz ku mne prišla zákaznícka, že chce obyčajných 6 braidov po hlave od čela ku krku, že nech jej vlasy nezavadzajú na ceste. Potom som dozvedela, že ide do Tokia na olympiádu! No počkaj, obyčajných 6 braidov? No nie, nebudú obyčajné 😁 bol to krásny účes, ktorý potom viacerí kopírovali, a zákazníčka bola mega spokojná, každý sa pýtal na účes, hrdo hovorila, že si ho doniesla zo Slovenska❤️

Aká je správna starostlivosť zapletených vlasov?

Správna starostlivosť sa začína v kresle, keď braiderka používa dezinfikovane náradie, čisté ruky a pletie v správnej technike. Potom si treba okrajovú líniu rastu vlasov umývať denne, utrieť nasucho a použiť dezinfekčný spray alebo výživnú vodičku.

Najviac vlasom môže poškodiť nesprávne rozpletanie. Pri afrocopikoch odporúčam sa objednať na rozpletenie ku braiderke, ktorá váš účes plietla.

Základne pravidlo – najprv rozpliesť, potom rozčesať a vyčesať všetky vypadnuté vlasy (ktoré aj tak denne vypadávajú, ale teraz nemohli vypadnúť, lebo boli zapletené) AŽ POTOM umývať vlasy.

Ako hlboko si musíme siahnuť do vrecka pri návšteve braider studia?

Draho nie vždy aj znamená dobre. Ale skoro vždy lacno znamená – zle odvedená práca😁 Do 50€ budú účesy ktoré sa pletú 1-2 hodiny, a vydržia na hlave 3-7 dní. Účesy ako afrocopiky, ktoré vydržia do dvoch mesiacov a pletú sa cely deň, stoja 200-300€

Ja mám vysokú cenovú kategóriu, pletiem iba braidy a ceny sú od 120€

Na druhej strane, je to práca, ktorá ťa dokáže uživiť?

Áno. Braider zarába viac ako priemerná výplata. Copíky nie sú obyčajná služba ako strihanie či farbenie vlasov, je to služba pre tých, ktorí si ju môžu dovoliť.

Chystáš nejaké novinky?

Chystám! Ja stále niečo chystám 😁 teraz som sa dostala po tretí rok medzi top 25 najlepších braiderov vo svetovej súťaži, a idem preto do Texasu, kde bude vyhlásený výherca. Šancu mám 1:25, možné je že súťaž nevyhrám, ale určite nadobudnem motiváciu na ďalšie projekty a zmeny v eshope, keďže tam, v Amerike, to bude 4-dňová výstava pre kaderníkov od rôznych značiek. Idem do Ameriky aj s manželom, možno že nadviažeme spoluprácu a rozšírime ponuku e-shopu.

Dokončila som projekt Braids designs, to je taký online kurz zo 7 videí ako seriál, kde v každom dieli pletiem inú zákazníčku a vysvetľujem, ako sa tvoria vzory z braidov. Teraz chystám predaj na 4 jazykoch🤩 Slovenský, Ruský, Anglický a Španielsky!

Ja som teraz maximálne zaľúbená do tohto projektu, točili sme ho s talentovaným kameramanom a fakt si tento seriál viem predstaviť aj v telke😁 možno raz, nikdy nevieš 😁

Knihu o instagrame som plánovala dopísať ku Vianocam😅 to už teraz neviem či stihnem, ale posnažím sa.

Aké je tvoje životné krédo, ktorým sa riadiš?

Prvú svoju knihu Vysnívane copíky s kanekalónom som vydávala v v roku 2021. Kniha sa skladá z najjednoduchších účesov s kanekalonóm a postupným vysvetlením ako na to. Na konci knihy mám celú stranu mojich kréd, ktorými sa riadim. Ako prvé tam je napisané:

“Do cieľa príde ten, kto kráča”

Čo by si poradila svojmu mladšiemu ja?

Nič by som nemenila, milujem svoj život a ako som sa k nemu dostala. Nejaká rada mladšiemu ja mohla by všetko pokaziť 😁

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search