Slová sladšie než med: V rozhovore s tvorcom @citatyhoney

Ponorte sa do sveta mladého slovenského autora, ktorý prostredníctvom Instagramu zdieľa svoje najhlbšie myšlienky, názory a citáty o živote, láske a pocitoch. S počtom sledovateľov prevyšujúcim 80 000 sa jeho stránka @citatyhoney stala zdrojom inšpirácie a útechy pre tých, ktorí v ňom hľadajú porozumenie a motiváciu.

Rozhovor ponúka pohľad do toho, čo ho inšpiruje, aká je cena popularity a prečo je písanie pre neho také zásadné. Spoznajte chlapca, ktorý šíri posolstvo lásky a porozumenia v zložitej dobe technológií.

Ako vznikol nápad začať s unikátnym profilom ako je @citatyhoney?

Už odmalička sa venujem hudbe, a k tomu patrí aj písanie vlastných piesní. Píšem si sám texty, a z týchto textov som pomaly začal písať aj krátke citáty/myšlienky. Ľudia, ktorí majú problémy, chodia ku psychológovi, zatiaľ čo môj psychológ boli vždy hudba a písanie. Stránku som založil pred 4 rokmi, a vtedy boli stránky s citátmi extrémny trend na Instagrame. Jedného dňa som sa len tak nudil a povedal som si, že čo ak by som začal aj ja zverejňovať moje myšlienky.

Nikdy som si z toho nerobil veľkú hlavu, netrápilo ma, koľko ľudí ma sleduje – mojím hlavným cieľom bolo, aby sa ľudia v tých citátoch našli. A ak to malo pomôcť čo i len jednému človeku, mne to stačilo. Potom to nejakým zázrakom buchlo, doteraz tomu nerozumiem.

Ako sa cítiš, keď vieš, že tvoj IG profil sledujú desiatky tisíc užívateľov a má vplyv na ich životy?

Ako som spomínal, nikdy ma tieto čísla nezaujímali. Ľudia, ktorí ma poznajú osobne, by vám určite tiež vedeli povedať, že nerád sa o tomto „chválim“ alebo sa dokonca o tom nerád s ľuďmi bavím – som extrémny introvert, a to je možno ten dôvod. A keď si len predstavím 80k ľudí pokope na jednom mieste, tak je to neuveriteľný pocit.

Myslím si, že som si to ani nikdy veľmi neuvedomoval, prišlo to skôr vtedy, keď som vydal podcast a ľudia za mnou začali chodiť na verejných akciách/koncertoch a pýtali si fotku, objatie alebo ma len pozdravili. Musím povedať, že podcast ma viac zblížil s mojimi fanúšikmi a som za to extrémne vďačný. Milujem ich extrémne.

Je to aj veľký stres, pretože veľa ľudí sa na mňa spolieha, píšu mi do správ a zdôverujú sa mi, žiadajú ma o pomoc a pýtajú sa ma, čo majú robiť.

A predsa, ja som tiež len 18-ročný chlapec, ktorý prežíva tento život prvýkrát, a tiež ma toho čaká v živote ešte veľa. Na druhú stranu ale rád pomáham, milujem pomáhať ľuďom, a som rád, keď je moja stránka pre nich safe place, a cítia, že sa mi môžu zdôveriť.

Samozrejme, mi to prináša aj pocit hrdosti, pretože predsa, všetko, čo je na tej stránke, píšem ja a sú to moje myšlienky v mojej hlave. A je pekné, že ľuďom sa moje overthinkovanie a môj mindset páči.

Čo ťa najviac inšpiruje pri tvorbe obsahu?

Fúha, hlavne môj život. Ak mám byť úprimný, už odmalička som si prechádzal nepeknými vecami. Či už od rozvodu mojich rodičov, šikany, rozchodov až po smrť blízkeho človeka a veľa ďalších nepríjemných vecí. Aj keď sú toto všetko nepríjemné situácie, som za ne vďačný, pretože ma naučili toho veľa do života, a bez nich by som ani nemal žiadnu motiváciu na písanie. Do všetkých mojich myšlienok dávam moje srdce.

Aký je tvoj obľúbený citát?

Často sa to u mňa mení, ale už dlhšie mám v hlave citát

„Don’t allow someone to treat you poorly just because you love them“,

…a to z dôvodu, že jedna z negatívnych, ale možno asi aj pozitívnych vecí na mne je tá, že už odmalička milujem celým srdcom. Vždy som chcel byť s každým za dobré, a aj keď mal niekto niečo proti mne, nikdy som sa nehádal, vždy som posielal len lásku a ignoroval nenávisť. Veľakrát to ľudia ale využili proti mne. Môžem ale povedať, že na tomto pracujem a snažím sa, aby to bolo viac vykompenzované.

Najnovšie si sa začal ľuďom prihovárať cez podcasty. Čo ťa k tomu viedlo?

Stránku mám už dlho, a chcel som ju jednoducho posunúť ďalej. Toto mi prišlo ako najlepšia možnosť. Napadlo mi veľa vecí, ako napr. merch alebo kniha, ale to príde neskôr 🙂

Čo si myslíš o dnešných vzťahoch?

Myslím si, že naša generácia je až príliš zlomená, a je pre nás oveľa ťažšie udržať si vzťahy. Keď mi hovorili starí rodičia, ako to bolo v ich dobe, tak mi prišlo smutno, pretože mám pocit, že dnes si tak navzájom nevážime toho druhého.

Keď si to tak uvedomujem, je strašne špeciálne a dôležité, aby si našiel tú pravú osobu, s ktorou môžeš prežiť celý život, ale aj keď je to pekné, je to ťažké. Je to pre mňa stále veľká neznáma. Cítim, že som si prešiel už veľa vecami, ale na druhú stranu som v niektorých veciach stále na začiatku.

Je to taká dvojzmyselná otázka. A čo sa týka láska/sex, aj keď sex je super vec, je pre mňa stále dôležitejšie byť s niekým, koho milujem, kto ma miluje späť a kto ma nikdy nenechá samého.

Ak by si mohol poslať 30 sekundovú správu celému svetu, čo by si v nej povedal?

Treba veriť osudu. Možno to nie je v poriadku teraz, možno to nebude v poriadku ani zajtra, o týždeň, o mesiac, ale raz to v poriadku bude.

Osud má plán.

Možno je ten plán niekedy zlý, ale každá bolesť raz zmizne a prinesie vám skúsenosť do života.

Prezraď nám, kto sa skrýva za profilom?

Som Patrik, autor stránky @citatyhoney a moderátor podcastu “Naked Emotions”. Ľudia ma na Instagrame poznajú skôr pod prezývkou Patricius. Mám 18 rokov a som obyčajný introvertný chlapec, ktorý miluje hudbu, miluje svoju gitaru, klavír a rád píše svoje myšlienky na papier 🙂

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search