7 dôvodov, prečo je cestovanie dobré pre telo, myseľ i dušu

Cestovanie má tendenciu prehlbovať všetky ľudské emócie

Cestovanie je dobré pre dušu! Túto frázu sme počuli tak často, ale prečo je také dôležité cestovať? Nedá sa poprieť, že cestovanie je dobré pre duševný rast a ľudské šťastie, tak prečo sa nevybrať a nespoznávať nové miesta? Toto je 7 dôvodov, prečo je cestovanie skvelé.

1/ Je to dobré pre vaše zdravie

Či už sa ponáhľate na letisko, túlate sa novými uličkami, alebo sa prechádzate po pamiatkach, je pravdepodobné, že keď cestujete, budete sa venovať aj nejakému druhu fyzickej aktivity. Práve táto fyzická aktivita znižuje váš krvný tlak, čo následne znižuje riziko srdcových problémov. Je dokonca vedecky dokázané, že tí z vás, ktorí si dovolenkujú každý rok a nie viac ako raz za rok, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení v neskoršom veku. Je najvyšší čas si zabaliť kufor!

2/ Je to precvičenie mozgu

Keď objavujete nové krajiny alebo dokonca nové skúsenosti, je to pre váš mozog v skutočnosti výzvou a vaša myseľ je v strehu – odvracia degeneratívne choroby, ako je demencia a Alzheimerova choroba. Cestovanie vám môže pomôcť zlepšiť pamäť, koncentráciu a sociálne zručnosti tým, že si zapamätáte trasy, ktoré ste prešli, sústredíte sa na nové jazyky a stretnete miestnych ľudí v ich vlastnom prostredí. Cestovanie v tomto scenári funguje obzvlášť dobre, ak namiesto starých obľúbených miest navštívite iné miesta.

3/ Budete sa cítiť inšpirovaní

Existuje dôvod, prečo sa spisovatelia pri písaní svojho ďalšieho románu rozhodnú pre dovolenku, pretože cestovanie prináša inšpiráciu a motiváciu. Vedci dokázali, že cestovanie vyvoláva synapsie v mozgu, ktoré vytvárajú nové nervové dráhy, čo vedie k zvýšenej kreativite. Podľa vedcov, čím viac sa zapojíte do novej kultúry, tým budete kreatívnejší – myslíme tým, že budete skutočne objavovať, len pre objasnenie. Táto kreativita vás ovplyvní nielen doma, ale aj vo vašom pracovnom živote, čo povedie k ďalším posunom.

4/ Cestovanie vám pomôže uvoľniť sa

V nedávnom prieskume 89 percent cestovateľov uviedlo, že sa cítia uvoľnenejšie už po prvom dni na dovolenke. Je to preto, že ak zrazu prestanete s každodennými rutinami a obklopíte sa novým prostredím, výsledkom je výrazné zníženie stresu. Aby ste čo najlepšie využili túto „prestávku od normálnosti“, využite aj ponúkané voľnočasové aktivity – môžu vám pomôcť odvrátiť depresiu a zlepšiť váš osobný pocit šťastia. A čo je najlepšie? Táto prestávka alebo dovolenka môže byť len víkend, aby ste dosiahli plné účinky. A čo viac, po návrate sa budete cítiť menej vystresovaní, spokojnejší a s pozitívnym prístupom v porovnaní s tými, ktorí nikam necestovali.

5/ Možno dostanete skvelý nápad!

Tvárou v tvár situáciám, v ktorých by ste za normálnych okolností neboli a často aj mimo vašej zóny pohodlia, je váš mozog nútený myslieť trochu inak, čo spôsobuje zmenu perspektívy. Tento posun vám umožňuje riešiť problémy iným spôsobom aj po dovolenke.

Zistíte tiež, že môžete vidieť život iným spôsobom, keď uvidíte, ako iné kultúry žijú svoje životy.

Ich životy vás nútia spochybňovať vaše vlastné domnienky o vašom vlastnom živote a povzbudzujú vás, aby ste premýšľali o svojich alternatívach.

Dať si pauzu od bežného života nám umožňuje zastaviť sa, zamyslieť sa nad našimi životmi a prípadne zmeniť cestu, ktorou sa na našej ceste uberáme.

Ak sa ocitnete v novej situácii s novým prostredím, prinúti vás to dostať sa do kontaktu so sebou samým, pretože jednoducho nemôžete byť na autopilotovi.

6/ Cestovanie vyzve na prepojenie

S tým prichádza šanca stretnúť sa s novými ľuďmi, spoznať sa s nimi a zdieľať životy s nimi. Keď v mimozemskom prostredí hľadáte vedenie, sú to práve títo cudzinci, na ktorých sa obraciate, čím vytvárate nový pocit prepojenia. Táto hlbšia sociálna konektivita zlepšuje váš vlastný pocit seba samého, posilňuje vašu osobnú identitu, hodnoty a presvedčenia, ako aj zvyšuje vašu úroveň sebavedomia.

V psychológii existuje koncept, ktorý odkazuje na päť dominantných charakteristík, ktoré zvyčajne tvoria ľudskú bytosť – „Veľkú päťku“. Ide o neurotizmus, ústretovosť, otvorenosť, extraverziu a svedomitosť.

Čím viac cestujete, tým otvorenejší sa stávate – posun vo vašich inak stabilných vlastnostiach.

Čím viac cudzích krajín ľudia spoznávajú, tým viac sa zvyšuje ich pocit všeobecnej dôvery.

7/ Naučíte sa lepšie zvládať stres

Poznáte ten nával adrenalínu, keď sa vydáte na letisko, no, to môže byť pre vás skutočne dobré. Čím viac adrenalínu pri cestovaní pocítite, tým lepšie budete reagovať na každodenné stresy v osobnom a pracovnom živote. Toto zvýšenie adrenalínu, ale následne vylepšený mechanizmus zvládania by vám tiež malo pomôcť cítiť sa menej úzkostlivo v každodenných scenároch.

Vedci zistili, že cestujúci sú s väčšou pravdepodobnosťou ochotní akceptovať odchýlky od svojich životov ako tí, ktorí nie, pretože sú lepšie vybavení na to, aby sa s nimi vyrovnali.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search