Košice mojimi očami

Košice. Druhé najväčšie mesto na Slovensku. Historické centrum, krásne parky a ešte krajšie uličky. Skvelí ľudia, nezameniteľná atmosféra mesta, špecifický dialekt. Košice sú pre nás srdcová záležitosť, milujeme toto mesto a život v ňom. Aké sú Košice vašimi očami? Fádne, uponáhľané, nudné, s rozbitými cestami a od ruky? V rozhovore vám priblížime fotografie Košičana, ktorý vidí Košice spoza objektívu predsa len v inom svetle.

Aké sú Košice tvojimi očami?

Historické, čarovné, s nevyužívaným potenciálom.

Čo bol tvoj prvý impulz pre fotografovanie?

Paradox je, že ja som nezačínal fotografovaním, ale točením videí. V dobe, keď som začínal, nemal som dobrý počítač na spracovanie videí, a tak som premostil na fotenie (teraz sa plnohodnotne venujem jednému aj druhému).

Prvý impulz pre vznik projektu Košice mojimi očami bol ten, že som sa začal viac zaujímať o dianie v meste a chcel som prispieť niečím, čo by mohlo Košice posunúť, alebo reprezentovať, a keďže som sa už niekoľko rokov venoval foteniu, tak som spojil príjemné s užitočným.

Ktorý výhľad na Košice je podľa teba naj?

Ak by som mal odporučiť výhľad na Košice – tak určite mostík pod vyhliadkovou vežou. Je to taký všestranný výhľad, kde si užiješ ako západ, tak aj východ slnka. Výhodou je, že ak si to vyšliapeš od Podhradovej, tak máš tiež postarané o pekné výhľady. Tí pohodlnejší, si môžu z opačnej strany zaparkovať na parkovisku a prejsť sa lesom až k mostíku.

Čo by si poradil začiatočníkom, ktorí sa pozerajú na svet spoza objektívu?

Na začiatok je úplne jedno, čím fotíš, pretože je dôležité nájsť si svoj štýl a naučiť sa zachytiť správne daný moment, čo je niekedy viac ako dobrá technika. Nie je nič zlé na tom, nechať sa inspirovať, ak do toho vložíš svoj uhol pohľadu. A na koniec odlíšiť sa od ostatných, veľa fotiť a všetko ostatné príde časom 🙂  

Ktoré miesta by si odporučil na návštevu nášho mesta turistovi?

Centrum Košíc a Dóm svätej Alžbety sú naozaj “veci”, ktoré musíš vidieť. Dať si takú obyčajnú prechádzku po Hlavnej ulici z jednej strany na druhú a trochu poobjavovať čaro mestských uličiek.

Miesta ktoré nesmieš obísť:

  • Spievajúca/plávajúca fontána
  • Ulička remesiel
  • Halmiho dvor
  • Tabačku Kulturfabrik
  • Vyhliadková veža a mostík po ňou
  • Podzemný archeologický komplex Dolná brána (po nedávnej rekonštrukcii)

Ako to, že ťa Košice dokážu stále nadchnúť a vždy nájdeš nový uhol pohľadu na ne?

Niekedy stačí tak málo.

Našiel som si čas zastaviť v tomto uponáhľanom svete, aby som sa obzrel okolo seba a človek nájde krásy, ktoré celý život obchádzal.

Čo naopak na Košiciach nemáš rád a čo by si zmenil?

Nie je konkrétna vec, ktorú by som nemal rád, skôr ma mrzí, že Košice majú obrovský potenciál, ktorý sa absolútne nevyužíva. Dlhé roky tu nie je vedenie, ktoré by malo progresívny drive. Buď sa tu robia veci polovične, alebo “len aby bolo”, bez žiadnej pridanej hodnoty. Kým iné mestá pochopili, že na chodníky sa pokladá zámková dlažba, tak my tu ešte stále lejeme asfalt.

Určite by som zmenil starostlivosť o mesto a neporiadok a aby sa Košice približovali úrovni zahraničných miest.

Plánuješ fotiť aj iné mesta?

Vo voľnom čase určite nie, keďže momentálne “flákam” aj to svoje mesto, čo chcem určite napraviť.

Fun fact: Nikdy ma nebavilo venovať sa street fotografii a začal som, až keď som rozbehol projekt Košice mojimi očami.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search