Dr. Lipová pomáha ženám vo svete randenia

Krásna, charizmatická, inteligentná. Zuzka vyštudovala Všeobecné lekárstvo, je certifikovaná vzťahová koučka a mentorka, momentálne sa venuje ďalšiemu štúdiu Psychotraumatológie. Vo voľnom čase rada číta, počúva podcasty, korčuľuje a venuje sa dcérke. Na instagrame ju poznáte ako @dr.lipova, kde ako koučka pomáha ženám v randení. Jej videá sledujú desiatky tisíc ľudí a my sme jej položili pár otázok o vzťahoch pre lepšie pochopenie vzťahových väzieb a situácii. Tak teda vitajte vo svete randenia.

Čo ťa inšpirovalo k vytvoreniu platformy o randení?

Bola to kombinácia toho, že rada robím veci efektívne a toho, že mi chodilo neúnosne veľa správ s otázkami a prosbami o radu. Efektívne, myslím v tom zmysle, že mi prišlo veľmi nepraktické pomôcť jednému človeku v správe a venovať mu 19 minút tým, že sme si vymenili hlasovky a na ďalších mi už nezvýšil čas a riešili často podobné situácie. A tým, že sama sa rada online vzdelávam cez rôzne kurzy, vzdelávacie platformy a programy, tak som si jedného dňa povedala, že sa do toho pustím.

Ako vytvárať fungujúce vzťahy, s rodinou, partnerom, priateľmi, na pracovisku…?

Sústrediť sa na sebapoznanie. Čím lepšie budete poznať seba, tým lepšie budete vedieť, čo vám je príjemné a kde už potrebujete hranice.

Taktiež si tým dokážete zvýšiť sebadôveru a dôverovať, že zvládnete prekonať, keď sa druhí zachovajú inak, ako sú vaše očakávania a sklamú vás. Tiež si vďaka sebapoznaniu dokážete uvedomiť veci, prečo a kedy reagujete tak, ako reagujete a pracovať na tom. Zároveň, keď človek viac porozumie sebe, do väčšej miery vie rozumieť aj druhým.

Tip redakcie: Zuzkin kurz LÁSKA HROU

Môžu v súčasnosti fungovať vzťahy na diaľku?

Verím, že môžu. Niektoré dokonca iba na diaľku a keď sú spolu nevedia vydržať, kým sa opäť rozdelia a budú mať každý opäť svoj kľud a režim bez partnera. No nie je to pre každého a chce to taktiež kopec práce, aby taký vzťah vydržal.

Vplýva náš vzťah s rodičmi na vzťah partnerský?

Ak v tom zmysle, ako človek vychádza s rodičmi v dospelosti, nutne nemusí. Môže to poukáť, že určité vzorce tam prevažujú od mala. No podľa teórie vzťahovej väzby práve vzťah, ktorý mala matka s dieťaťom v prvom roku života, utvorí v človeku akúsi «šablónu lásky» ako má blízky vzťah vyzerať, tzv. vzťahovú väzbu.

Ak matka na dieťa reagovala primerane, nenechávala ho samého vyplakať, ani ho príliš nedusila svojou pozornosťou, dieťa si vytvorí istú vzťahovú väzbu a to má vplyv na jeho vzťahy v dospelosti v tom smere, že človek má tendenciu si hľadať stabilnejšie partnerstvá, je spokojnejší, menej neurotický, dokáže otvorene komunikovať svoje pocity a potreby, lepšie sa v sebe vyzná, zdravšie pristupuje ku konfliktom.

No ak to dieťa nezažilo primerané reakcie na svoje emocionálne potreby, tak sa u neho vyvinie neistá vzťahová väzba a človek má tendenciu mať kratšie a nespokojnejšie partnerstvá, nižšiu mentálnu odolnosť a nedokáže vyjadriť partnerovi otvorene pocity a potreby.

Prečo dnešné ženy chcú byť radšej single?

Za mnou síce väčšinou prichádzajú ženy, ktoré si vzťah už hľadajú, ale veľa z nich boli roky single aj dobrovoľne. Niektoré mali úspešnú kariéru a chceli sa prv zabezpečiť, iné mali skoré manželstvá, ktoré im nevyšli a potrebovali po nich dlhší čas na zahojenie a opätovnú chuť budovať vzťah a iné zasa mali veľa priateľstiev, zážitkov, veľa cestovali a vzťahy mali skôr na báze situationshipu, čiže len kedy sa obom hodilo sa vídali.

Myslím, že je to najmä kvôli väčšej slobode, akú ženy ešte doposiaľ nemali.

Si vezmite, že mojej prababke ešte vybrali muža rodičia.

Za sto rokov obrovský skok v možnostiach, väčšej slobode voľby, pracovným príležitostiam. Muži, ktorí nevnímajú tieto spoločenské zmeny a nevedia sa prispôsobiť tým, že stále očakávajú full-servis doma od ženy, aj keď tá robí viac hodín v práci ako on a má prísť domov a ešte jemu variť a upratovať, sú v nevýhode.

Ako by malo vyzerať “ideálne” rande?

V tom je ten háčik, že pre každého by to bolo niečo iné ideálne. No najlepšie, keď sa stretnú tam, kde sa dá porozprávať. Čiže nie kino, ani na párty, ale napríklad reštaurácia. Tiež, aby to nebolo príliš dlhé, o čosi kratšie, ako by ste radi. A také, kde sa viete uvoľniť a byť sami sebou. Netlačiť sa do niečoho nóbl, ak mám rada pohodovejšie miesta alebo naopak.

Ako hovoriť s partnerom tak, aby nás skutočne počúval?

Zvoliť vhodné miesto, vhodnú dobu a vhodnú pozíciu. Už v týchto troch veciach gro ľudí zlyháva. Keď chcem riešiť dôležitú vec, nezačnem o tom hovoriť pri presúvaní bicyklov v garáži. Ale ideálne niekde, kde už samotné miesto vypovie o dôležitosti rozhovoru – za stolom v kuchyni alebo v reštaurácii atď.

Tiež vybrať vhodnú dobu, nie tesne po tom, čo prišiel partner domov z nočnej, zrejme nebude mať kapacitu ani na mňa pozerať, nie to ešte počúvať a sústrediť sa. A vhodná pozícia, teda vystrieť sa, hlava hore, pozerať sa pri tom do očí, nie že pritom beháte po byte a upratujete a on leží vo vedľajšej izbe v posteli a len na neho z vedľa zvyšujete hlas, aby vás počul. Už to samo o sebe môže byť pre niekoho nepríjemné. A potom sú dôležité naše reakcie, ale na to by sme tu mohli aj knihu napísať, dám len tip učiť sa rozumieť a akceptovať druhého, aj keď má iný pohľad na vec, ako my.

Kedy odísť zo vzťahu a ako sa posunúť ďalej?

Keď už vnímame, že sme sa obaja natoľko každý zmenili, že už sme si vzdialení dlhú dobu a napriek tomu, že už sme skúsili všetko, stále sa od seba len vzďaľujeme.

Prípadne, ak pozriem na vzťah z nadhľadu a vidím, že bolo a je nepomerne viac trápenia ako netrápenia, tak zrejme je to indikátor, že je čas sa posunúť. No na to, aby sa človek z toho posunul, pomôže čas a práca na sebe. Nejde to urýchliť nasilu. Odsmútiť, vyplakať, veľa oddychovať, analyzovať, čo sa prečo udialo, ak máme potrebu sa k tomu vracať v myšlienkach a časom sa hecnúť, opäť tráviť čas s ľuďmi a vyrozprávať sa, nájsť si podporu v rodine, priateľkách, prípadne psychoterapeutovi.

Zo vzťahu do vzťahu, áno či nie?

Nie. Môžem projektovať emócie z predošlého vzťahu na nového partnera. Ale niekedy už človek žije v partnerstve len ako so spolubývajúcim roky a vysmútil vytratenú lásku už dávno, tak stáva sa, že nemá potrebu rozchod spracovať a je to len formalita. V takých prípadoch je to menej riskantné skočiť zo vzťahu do vzťahu.

Otázka na telo: A čo ty, si vo vzťahu?

Momentálne nie:) Mala som vzťah na diaľku, aj keď nádherný, ale ciele sme mali príliš odlišné, aby sme to najbližšie roky dokázali zladiť a dala som si teraz oddychový čas bez randenia.

Zuzke za rozhovor v mene QueenTeam ďakujeme a želáme jej veľa úspechov ako v osobnom, tak i pracovnom živote. 
A pre vás, naše milé single čitateľky, je klub SVET RANDENIA, do ktorého sa môžete prihlásiť a získať prístup k vzdelávacím videám, analýzam vzťahových situácií. Nájdete tam tiež mnoho cenných rád, ktoré vám môžu napomôcť vo vašich vzťahoch, resp. na ceste k vhodnému partnerovi pre vás.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search