Hľadáte inšpiráciu v kuchyni? Maškrtky od Katky si zamilujete

Katka pochádza zo Zelenča, malej dediny neďaleko Trnavy, kde žije so svojou rodinou. Je matkou dvoch synov, ktorí vypĺňajú väčšinu jej dňa a prinášajú do jej života radosť a zábavu. Keď si nájde chvíľku pre seba, rada sa venuje pečeniu, športu a tancu, čo jej pomáha dobíjať energiu a relaxovať. V tomto rozhovore nám Katka prezradí viac o svojom každodennom živote, záľubách a radostiach, ktoré jej prináša varenie a pečenie. Nechajte sa inšpirovať.

Môžeš nám povedať niečo o tvojej ceste k maškrtkám od Katky?

Pred vyše 5 rokmi som si založila Instagram a nikdy by mi nenapadlo, že na ňom budem zdieľať svoje recepty. Zo začiatku som zdieľala len koláče upečené priamo z rúry a z plechu. Postupne som začala koláčiky fotiť v upravenejšom prostredí, viac “nastajlované”.

Keď ma v tom čase oslovila istá firma na spoluprácu, bola som na seba čiastočne pyšná, že to, čo robím a prezentujem na Instagrame, nebude až také zlé. Vtedy sa začala prehlbovať moja cesta nielen k pečeniu, ale aj k foteniu.

Čo ťa inšpirovalo k tomu, aby si začala zdieľať svoje kulinárske výtvory na Instagrame?

K názvu @_maškrtky_od_Katky som prišla vďaka kváskovaniu. Keď som približne pred 3 rokmi začala kváskovať a ľudia prejavili záujem o domáce pekárske výrobky, bol čas vymyslieť názov, pod ktorým sa budem prezentovať a vďaka ktorému ma ľudia budú poznať a spájať si ho s mojím menom.

Ako by si opísala svoj štýl varenia a pečenia? Čo ťa najviac baví na tradičných a jednoduchých receptoch?

Čo sa týka varenia, mám veľmi rada našu slovenskú kuchyňu, ktorú preferujem aj doma.

V pečení je to podobné. Mám rada koláče, ktoré nie sú veľmi náročné na prípravu. Veľmi rada však skúšam aj nové veci. Momentálne ma veľmi baví piecť z odpaľovaného cesta. Rada by som skúsila aj makronky, takže dá sa povedať, že mám rada výzvy.

Na rýchlych receptoch mám rada šikovnosť, ako sa z jednoduchých ingrediencií dá vykúzliť rýchly dezert alebo večera. Jednoducho čokoľvek, pričom nezašpiníte polovicu kuchyne a nestrávite v nej polovicu dňa.

Ktorý recept je tvoj najobľúbenejší a prečo?

Jeden z mojich najobľúbenejších receptov je asi roláda. Akákoľvek. Upiekla som ich už niekoľko a vždy sa mi páči, že na prvý pohľad rovnaká, no vždy je iná. Záleží len od vás, aký krém a suroviny do nej použijete.

Ako do svojich receptov komponuješ kváskovanie?

Ak je možnosť nahradiť nejaký recept kváskom, tak si ho upravím do kváskovej verzie. Často robievam závin, bábovku, alebo aj palacinky z kvásku. Kváskové výrobky majú viacero benefitov, ako napr.: sú ľahšie stráviteľné, nutrične vyváženejšie, či to, že vydržia dlhšie čerstvé. Predtým, ako som začala kváskovať som si prečítala zopár základných informácií o kváskovaní a išla som do toho. Myslím si, že ak raz ochutnáte domáci chlebík, iný už chcieť nebudete .

Sú nejaké ingredience alebo jedlá, ktoré ťa vždy inšpirujú na nové recepty?

Ak ochutnám niečo nové, čo ma zaujme svojou chuťou alebo vzhľadom, tak ma to nakopne skúsiť a pripraviť či už dezert alebo hlavné jedlo aj doma. Rovnako to bolo aj s odpaľovaným cestom.

Máš nejaké tipy na minútky pre nečakanú návštevu?

Ja sa snažím mať takmer vždy doma lístkové cesto, z ktorého vykúzlite naozaj všetko. Či už nejaký sladký koláčik alebo rýchlu slanú pochúťku.

Aké je tvoje životné motto, ktorým sa snažíš riadiť?

Životné motto asi nemám. Skôr sa snažím užívať si každý deň naplno a robiť to, čo ma baví a čo ma robí šťastnou.

Ktoré jedlá najviac zbožňujú tvoji chlapci? Pomáhajú ti v kuchyni?

Chlapci to majú podelené. Jednému sa zavďačíte s buchtami a druhému so slanými praclíkmi. Celkovo sme doma veľkí maškrtníci. Milujeme sladké pečivo, ale aj koláčiky.

Starší syn, keď má chuť, rád mi pomáha v kuchyni. Naváži múku, mixuje suroviny. Ja sa  však musím dopredu pripraviť na to, že ideme spolu niečo piecť, takže počítam s tým, že nám to bude dlhšie trvať a bude v kuchyni viac neporiadku, ale to k tomu asi patrí. Po dopečení je potom pyšný, že sa koláčik podaril a o to viac mu chutí.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti s maškrtkami od Katky?

Nemám nijaké veľké plány. Budem naďalej robiť to, čo ma baví a uvidíme, čo bude časom.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search