Červené vlajky vo vzťahu, na ktoré si treba dať pozor

Rovnako ako značky na zastavenie a červená na semafore, aj červené vlajky vo vzťahu sú znakom na stopku a vyhodnotenie situácie. Môžu sa objaviť v akomkoľvek vzťahu, či už je to relatívne nový, neformálny vzťah, alebo ide o niečo dlhodobejšie. 

Nepríjemná pravda: Keď vás pohltí láska alebo žiadostivosť, červené vlajky môžete ľahko prehliadnuť – alebo dokonca ignorovať.

Aj keď existujú niektoré bežné varovné signály (napríklad žiarlivosť, nesúlad medzi životnými hodnotami vo vzťahu), iné sa môžu líšiť od človeka k človeku. 

Ale v akom bode je červená vlajka prelomom? Nesúlad vo vašich predstavách spoločného života je niečo, čo väčšinou spôsobí ukončenie vzťahu (napríklad jeden partner chce mať deti a druhý nie, jeden sa chce presťahovať za prácou, kým druhý má kariéru tu…), niektoré varovné signály možno niekedy pomôže vyriešiť komunikácia.

Nevidíme si do hláv

Čím dlhšie ostane takáto červená vlajka bez povšimnutia a diskusie s partnerom, tým viac môže byť druhá osoba pripútaná. Ešte dôležitejšie je, že v budúcnosti môže byť o to ťažšie im adresovať vaše obavy.

Čo je to vlastne červená vlajka vo vzťahu?

Červená vlajka je črta správania, ktorá vám ukazuje budúcu nezlučiteľnosť s osobou. Môže to byť čokoľvek, od niekoho, kto bol v minulosti neverný, až po konfliktný životný štýl a podobne.

Veci, ktoré boli na začiatku problémom, sa nakoniec stanú dôvodom, prečo sa vzťahy končia.

Ak by ste sa o tento vzťah usilovali, mohlo by to byť potenciálne psychicky, emocionálne a fyzicky nebezpečné.

Čo robiť, keď spozorujete červenú vlajku?

Zachovať si chladnú hlavu, zbystriť pozornosť, nepopierať to, neklamať samého seba. Všetko sa dá riešiť, netreba mlčať, a preto je potrebné spolu: Komunikovať, komunikovať, komunikovať.

12 vzťahových červených vlajok, na ktoré si treba dať pozor

Nekonzistentné správanie

Keď partner udržiava maximálny kontakt, volá vám, sms-kuje a potom sa na pár dní odmlčí. To je nekonzistentné. Ak sa o vás niekto zaujíma, investuje do vás čas, pozornosť a úsilie, čím prejaví konzistentné správanie.

Nikto nie je tak zaneprázdnený, aby nemohol zavolať či napísať – všetko je to len o prioritách.

 To isté platí pre emócie, či už je to byť veľmi dostupný alebo nedostupný, nežný a chladný…

Verbálne alebo fyzické násilie

Akákoľvek forma násilia alebo nebezpečného správania je okamžitou červenou vlajkou. Násilní ľudia nedokážu správne nasmerovať svoje emócie zdravým spôsobom. Nezhody sú nevyhnutné v každom vzťahu, ale ak veci eskalujú do akejkoľvek formy zneužívania – verbálneho, fyzického, emocionálneho – je dôležité sa od týchto ľudí odstrihnúť.

Odlišné hodnoty vo vzťahu

Veľa ľudí verí, že ich partner v budúcnosti zmení svoje plány – ale nie vždy to tak je. Aj bez ružových okuliarov ľudia vždy ukážu svoje pravé farby – nesnažte sa ich premaľovať. Ak hneď na začiatku povedia, že chcú niečo neformálne, že sa nechcú viazať, zvyčajne to myslia vážne a nezmenia svoj názor akokoľvek sa budete snažiť a milovať ich.

Prílišná žiarlivosť

Dôvera je základom každého zdravého vzťahu. Ak teda váš partner prejavuje extrémnu žiarlivosť, môže to byť znak toho, že vám neverí. Okrem toho môže žiarlivosť prameniť aj z nízkej sebaistoty vášho partnera, čo môže spôsobiť mnohé nepríjemnosti vo vzťahu. Je na vašom zvážení, či sa s tým dokážete zžiť.

Nevera v minulosti

Ak niekto v minulosti podvádzal niekoho iného alebo vás, je na mieste strach a obavy, že sa vám to stane (možno znova). Nevera si môže vybrať daň aj na vašom duševnom zdraví a sebavedomí, v dôsledku čoho si myslíte, že nie ste pre svojho partnera dosť dobrí.

Rôzne životné ciele

Je dôležité nájsť niekoho, kto zdieľa podobné ciele ako vy, najmä ak sa usilujete o dlhodobý vzťah. Aj keď je v mnohých ohľadoch dobré, ak sa s partnerom vzájomne dopĺňate a “ťaháte”, konfliktné životné ciele vás môžu z dlhodobého hľadiska zanechať nešťastnými. 

Dávajte si pozor na “odlišné ciele, ako je manželstvo alebo miesto, kde chcete žiť, alebo či chcete mať deti, taktiež je na mieste finančná otázka atď.

Závislosť

Ak máte partnera, ktorý pravidelne nadmerne užíva alkohol, prípadne je závislý inak /automaty, sociálne siete, hry, stávkovanie, nadmerné fajčenie či drogy…/ rozhodne by ste to nemali podceňovať.

Ale zatiaľ čo zneužívanie návykových látok môže byť červenou vlajkou, existujú situácie, v ktorých môžete vyriešiť tieto problémy. Ak je váš partner ochotný zmeniť sa alebo sa dať liečiť, potom je len na vás, aby ste sa rozhodli, či vám to zato stojí, alebo či je to niečo, pre čo by nebolo zdravé, aby ste tam boli.

Zlé alebo žiadne vzťahy s rodinou či priateľmi

Keď partner neudržiava vzťahy s rodinou, môže to byť indikátorom toho, že si neváži svoju vlastnú rodinu, prípadne ak nemá žiadnych priateľov, môže na vašej osobe až nezdravo lipnúť. To môže byť červená vlajka, pokiaľ to nie je niečo, čo vo vzťahu hľadáte.

Vzťah naberá šialenú rýchlosť

Do všetkého je až príliš hŕ? Niekedy sa to môže mýliť s niečím pozitívnym, ale určite by ste to mali spochybniť, ak ten druhý urýchľuje vzťah. Je možné, že nemá zlé úmysly, ale môže to byť aj manipulačná taktika, alias milostné bombardovanie.

Tieto situácie majú tendenciu byť zneužívajúce a toxické. Manipulátori používajú túto rýchlosť a intenzitu, aby získali vašu náklonnosť a dôveru a potom s vami mohli ľahšie manipulovať.

Ovládanie správania

Kontrolujúci partner neverí vám ani rozhodnutiam, ktoré robíte. Buďte obozretní, ak váš partner začne obmedzovať vaše sociálne interakcie a obmedzuje vás, koho a kedy môžete vidieť. Držať vás ďalej od vašich priateľov a blízkych je formou manipulácie.

Tajnosti

Úprimnosť a dôvera sú charakteristické znaky každého zdravého vzťahu. To znamená, že ak váš partner pred vami skrýva tajomstvá alebo ho pristihnete pri klamstvách, môže to byť znakom toho, že vám nedôveruje natoľko, aby sa podelil o to, čo sa skutočne deje. Aj keď niektoré klamstvá sa nejavia ako príliš veľký problém, mali by ste sa mať na pozore, ak máte pocit, že vám váš partner často klame.

Gaslighting

Zdravý konflikt je jedna vec, prekrúcanie pravdy druhá. Gaslighting môže váš partner použiť na to, aby ste sa cítili zle a bránili vám v sebaúcte. Ak partner robí veci, pri ktorých sa cítite neisto, keď vás ovláda, prekrúca realitu, je to zvyčajne červená vlajka, nepodceňujte to. Príkladom môže byť, ak partner robí niečo, čo vás uráža a následne popiera, že sa niečo stalo.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search