Zatočte s jesennou únavou!

Spolu s nižšími teplotami a kratšími dňami sa o slovo hlási aj jesenná únava. Sprevádza ju pocit vyčerpanosti a nedostatku energie, môžu sa dostaviť tiež zmeny nálady. Vďaka niekoľkým tipom, ktoré sme pre vás pripravili, ju však môžete poraziť a užívať si toto ročné obdobie naplno.

Doprajte organizmu tekutiny

Zatiaľ čo v lete nás vysoké teploty nútia veľa piť, s chladnejším počasím na pitný režim akosi zabúdame. Únava je pritom často signálom organizmu, že nemá dostatok tekutín. Dbajte preto o ich dostatočný prísun a vypite pokojne aj viac ako odporúčané 2 l denne. Do tohto objemu môžete započítať polievky, ovocné šťavy, bylinné čaje, minerálnu a čistú vodu. Pokiaľ si dáte kávu, počítajte s tým, že tá z organizmu, naopak, vodu odvádza.

Čo máte na tanieri?

Aj vám sa stáva, že v návale povinností vynecháte obed alebo si namiesto neho dáte len niečo rýchle, sladké a kalorické? Takéto riešenia síce zaženú škvŕkanie v žalúdku, dodajú vám však len prázdnu energiu v podobe cukru. Nevyhovujúce sú tiež rýchle obedy vo fast foodoch, o absencii raňajok ani nehovoriac.

Pri zostavovaní vášho jedálneho lístka by ste mali myslieť na pravidelnosť a tiež na jeho zloženie. Mali by sa na ňom objaviť vitamíny, minerály, zdravé tuky a bielkoviny. Práve bielkoviny sú na jeseň veľmi dôležité — sú zdrojom energie a nasýtia vás na dlhšiu dobu.

Pohyb vás naplní hormónmi šťastia

I keď sa vám kvôli nedostatku energie žiada pohyb obmedziť, iste ho nevynechávajte. Nemusíte podávať žiadne športové výkony, postačí 30 minútová prechádzka denne. Pokiaľ máte chuť, vydajte sa do prírody na bicykli, zájdite si do posilňovne alebo si zabehajte.

Pri pohybe sa uvoľňujú tzv. hormóny šťastia, ktoré prispejú k vášmu dobrému naladeniu. Iste oceníte tiež jeho schopnosť odbúravať stres, lepšie prekrvenie končatín a mozgu.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search