Vedeli ste, že…? 10 zaujímavých faktov, ktoré vás dostanú!

Svet je plný úžasných a fascinujúcich faktov, ktoré nám ukazujú, aké je všetko okolo nás zaujímavé. V tomto článku vám prinášame 10 zaujímavých faktov z rôznych oblastí – o ľuďoch, zvieratách, z histórie, o rastlinách a o vede.

  1. Ľudia: Vedeli ste, že ľudské telo v priemere obsahuje približne 37,2 biliónov buniek? Toto číslo je len odhad, pretože skutočná hodnota sa môže líšiť v závislosti od veľkosti a hmotnosti človeka.
  2. Zvieratá: Tučniak Emperorský je zaujímavý tým, že je jediným druhom tučniaka, ktorý hniezdi v Antarktíde počas zimy. Pri teplotách klesajúcich až na -40 stupňov Celzia sa samčekovia starajú o vajíčka, zatiaľ čo samičky odchádzajú na lov.
  3. História: Najstaršie známe recepty pochádzajú z Mezopotámie a sú zaznamenané na hlinených tabuľkách. Pochádzajú z roku približne 1750 pred n.l. a sú to pokyny na prípravu rôznych druhov pokrmov a nápojov.
  4. Rastliny: Najťažšia rastlina na svete je sekvoj veková, ktorá sa nachádza v Kalifornii. Tento obrovský strom môže dosiahnuť výšku viac ako 90 metrov a jeho kmeň môže mať v priemere až 8 metrov.
  5. Ľudia: Ľudský mozog generuje v noci viac elektrických impulzov, ako mobilný telefón pri odosielaní textovej správy.
  6. História: Vedeli ste, že prvá farebná fotografia bola vytvorená v roku 1861? Bola to obrázok farebného saténového uzla a vytvoril ju fyzik James Clerk Maxwell.
  7. Rastliny: Najrýchlejšie rastúcou rastlinou na svete je bambus. Niektoré druhy môžu rásť až 91 centimetrov za 24 hodín.
  8. Veda: Vedeli ste, že existuje hviezda, ktorá je takmer celá z diamantov? Je to hviezda BPM 37093, známa tiež ako „Lucy“ po piesni Beatles „Lucy in the Sky with Diamonds“.
  9. Rastliny: Vtipné je, že mrkva nebola vždy oranžová. Pôvodné odrôd mrkvy boli fialové, červené, biele alebo žlté. Oranžová mrkva, akú poznáme dnes, bola vyšľachtená v 17. storočí ako pocta holandskej kráľovskej rodine.
  10. Veda: Mohlo by vás prekvapiť, že najmenšia kost v ľudskom tele, sa nachádza v strednom uchu, je veľká iba ako zrno ryže. A predsa má kľúčovú úlohu v procese sluchu, pretože prenáša zvukové vibrácie z bubienka do vnútorného ucha.

Či už to sú fakty o nás ľuďoch, zvieratách, histórii, rastlinách alebo vede, svet je plný úžasov, ktoré nás neustále učia a fascinujú.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search