Petra Nagyová x ODPADNESH. Z odpadu šijú šancu na nový život


Srdce a ruky, ktoré menia svet

Petra Nagyová je žena, ktorá sa neuspokojí s tým, čo je. Ako líderka neziskovej organizácie Odpadnesh, spája udržateľnosť s ľudskosťou a kreativitu s konkrétnymi činmi. Jej práca nie je len o recyklácii materiálov, ale aj o recyklácii života – dáva šancu tým, ktorí to najviac potrebujú. V rozhovore s ňou sa dozviete, ako sa dá spojiť pomoc ľuďom s ochranou planéty a prečo je dôležité dávať druhým to, čo by sme chceli dostať sami.

Keby si sa mala predstaviť bez toho, čo robíš – kto je Petra?

Asi som najviac mama dvoch synov. A potom som žena, ktorá miluje svoju ženskosť a vníma svoju hodnotu. Ale aj dievča, ktoré má vždy svoje sny, verí v dobro a dievčatko, ktorému žiaria oči keď vidí more, šteniatko alebo pekné šaty. 

Čo ťa posledné mesiace v práci fakt chytilo za srdce?

Moje deti. Aj keď milujem svoju prácu, tak moji chlapci ma vždy chytajú za srdce. Čo sme spolu zvládli a v akých úžasných ľudí s hodnotami a názorom rastú.

Ako vznikol názov ODPADNESH? Bol to nápad zo sprchy alebo dlhý brainstorming?

Bol to brainstorming, ale rýchly. Proste po chvíli zaznelo z úst našej kolegyne eriky Odpadnesh, pozreli sme sa na seba so Števom Hricom, 3x to vyslovili nahlas a bolo, ako sa povie, vymaľované – ejkejej – vybrainstormované. 😊

Kedy si si prvýkrát uvedomila, že to, čo robíš, má reálny dopad na niečí život?

Od prvej chvíle a prvých ľudí, ktorí k nám prišli. Keď prišlo prvé a úprimné ďakujem.

Ono ďakujem sa hovorí bežne, ale málokedy vás ľudia pri tom objímu, majú slzy v očiach, úprimný úsmev, alebo vás chytia za ruku. Toto je odpadneshovské ďakujem.  

Ako reagujú ľudia, keď im povieš, že kabelka, ktorú držia, bola kedysi reklamný banner?

Mnohí sú prekvapení a tešia sa. My však primárne fungujeme v B2B , teda firemnom prostredí a tie firmy už vedia „do čoho idú“, ako fungujeme a aj práve preto nás oslovia. Lebo chcú darčeky, ktoré vnímajú udržateľnosť a ľudskosť. Ale vždy potom prichádza  nadšenie, správy, fotky, maily, že aké to je super. Dnes mi, napríklad, volala jedna naša klientka, pre ktorú sme na kongres šili 300 tašiek, že ich najvyšší šéf sa usmial, bol nadšený a vzal si domov tri tašky 😊. A to sa ešte nikdy nestalo.

Aký príbeh človeka z vašich dielní ti zostal najviac v pamäti?

Našej Terky. Ja vždy volám všetkých naši . Staršej rómky, ktorá u nás bola nejakú dobu. Prepustili ju z výkonu trestu, kde bola kvôli najstaršiemu remeslu a preto, že jej deti nechodili do školy. Z piatich detí jej tri zomreli, kvôli tomu, že fetovali a dve mala v náhradnej starostlivosti. Chcela ich dostať do výchovy, ale bolo to ťažké. Chodiť každý deň do práce a počuť ako za tebou kričia nechoď, poď vypiť, nemať bývanie, spať u známej na balkóne, množstvo problémov, o ktorých my netušíme…

Veľmi sme jej chceli pomôcť a ona to cítila…keď som mala narodeniny, kúpila mi tortu.

A ja som sa rozplakala a dodnes sa vždy od dojatia pri tejto spomienke rozplačem. Blízki ľudia na môj sviatok zabudli, človek, ktorý bol v mojom živote roky, mi nedokázal napísať všetko naj a táto jednoduchá, obyčajná žena, mi z vlastných peňazí kúpila tortu. Urobila pre mňa krásne ľudské gesto a ja na to nikdy nezabudnem, lebo mi v tej chvíli zohrialo moje srdce. 

Aké je to viesť projekt, kde sa prelína móda, recyklácia a sociálna pomoc?

Náročné, lebo to nie sú chrumkavé témy. My často ako spoločnosť nechceme vidieť „zlé“, lebo nám to nastavuje zrkadlo. A je málo ľudí, ktorí sa do zrkadla majú odvahu pozrieť.

Náš projekt nie sú social media chuťovečky. Chudoba, odpad, sociálne problémy.

Nie sú to zľavičky, kódiky, krása.

Je to realita, ťažké témy a konfrontácia s tým, kde ako spoločnosť sme. Čo uznávame a čo vnímame ako hodnotné.

Čo bolo najťažšie na rozbiehaní ODPADNESH?

Poslať cenovú ponuku. Haha..

Zo začiatku sme museli trošku zápasiť s tým, že to nie je zadarmo, aj keď šijeme z odpadu. A že aj keď máme ,,dobre srdiečka“, tak z nich nezaplatíme elektrinu, nekúpime stroje a nevyplatíme mzdy. Ono sa u nás často spája pomáhanie s charitou.

Ale my sme eko-sociálny projekt, podnikáme a tým pomáhame.

A potom zápasiť občas  trošku s byrokraciou a celkovo s nastavením tej sociálnej pomoci, ktorú tu máme a je to zvláštne. Také s pečiatkou, od stola, ktorý je ďaleko od reality. 

Čo ti pomáha nevzdať sa, keď to celé ide ťažko?

Mladučká Petra, ktorá sedela na schodoch pred blokom a plakala,  lebo doma v byte našla opitých rodičov a vypnutú elektrinu.

A povedala si, že jej život bude iný, že raz bude pomáhať ľuďom, ktorí si občas zlý život nezaslúžili, nijako. Neurobili nič zlé. 

Len sa v ňom ocitli. To presne mi pomáha nevzdať sa. Spomienky.  

Ako vyzerá tvoj bežný deň – medzi šijacou dielňou, e-shopom a domovom?

Vstanem a dám si kávu v posteli. To je môj niekoľkoročný rituál, ktorého sa nevzdávam. Je to môj čas, keď štartujem svoj deň, premýšľam, čo ma čaká, napíšem si, čo mám urobiť a vychutnám si pokoj. A potom dielňa, klienti, ľudia, cenové ponuky, bannery 😊, z každého rožka troška, lebo tak to proste je, keď niečomu „šéfujete“, tvoríte to. Vezmem Pedra , môjho psa, ktorý so mnou chodí do práce, ideme domov a som potom buď mama mojim úžasným deťom, alebo keď sú u ocka, som sama.

Ale sama sebou, lebo sa snažím žiť  pokojne. S knihou, prechádzkou a úsmevom. 

Máš nejaký „odpadový poklad“, na ktorý si extra hrdá? Produkt, ktorý vznikol z niečoho naozaj nečakaného?

Uuu zaujímavá otázka. Ale nič extra také nevlastním. Kedysi som mala obchod secondsancu a tam bolo mnoho pokladov doslova od koša. Celá predajňa môjho milého sekáča bola tvorená z odpadu a bol krásny. Vázy z plastových fliaš, vešiaky zo starých stoličiek na stene, či papierové rolky ako držiaky.

Chvíľku bol v mojom živote aj jeden nádherný dom, kde bolo veľa nečakaných vecí vytvorených z nečakaných vecí.

Bol mi blízky, milovala som ho a cítila som sa tam doma. Ale život sa žije, čo už. Teraz vlastním len staré, prerobené stoličky, tašky z bannerov a oblečnie zo sekáča. Ale viem, že je to len ako hovorí nápis na jednom ledžendary tričku ,,obdobie“ .

Ako sa ľudia učia šiť u vás? Je to viac o trpezlivosti, alebo o srdci?

Aj aj. Učiť bez srdca nejde. Vždy keď príde do dielne niekto nový, všetko mu ukážeme a pomôžeme mu ušiť tašku. V prvý pracovný deň od nás odchádza s taškou, na ktorej výrobe sa podieľal. Neexistuje lepšia motivácia ako mu ukázať, čo dokáže.

Čo by si odkázala niekomu, kto sa bojí začať niečo zmysluplné, lebo má pocit, že „je toho veľa“?

Začať maličkosťou. Vybrať si jednu mini vec, ktorá pomáha. Ja nie som zástancom veľkých gest, činov a slov. V maličkostiach je cesta. Maličkosti mnohých robia veľké veci. Ale robiť  ich dlhšie a vidieť, že to má zmysel. 

Ak by si mala vystihnúť filozofiu ODPADNESH v jednej vete, ako by znela?

Naším sloganom je: Vidíme hodnotu,kde ju nečakáte!


Lebo vidíme hodnotu nielen v tom nepotrebnom banneri, ale aj v ľuďoch. Pomáhame im vlastnú hodnotu, ktorú možno stratili, opäť nájsť.

Na čo by si chcela, aby ľudia nikdy nezabudli, keď si kúpia niečo z vášho e-shopu?

Že vďaka tomu robia dobro…

ODPADNESH je eko-sociálny projekt, ktorý premieňa odpadové materiály na praktické produkty a zároveň poskytuje pracovné príležitosti ľuďom ohrozeným chudobou. Petra Nagyová, výkonná riaditeľka ODPADNESH dielňa n. o., bola za svoju prácu ocenená Cenou predsedu Košického samosprávneho kraja. V mene redakcie jej ďakujeme a zo srdca blahoželáme. Lebo to, čo robí, má váhu.

ďakujeme Petre,
že so srdcom na dlani
mení svet okolo nás —
nie len prírodu,
ale aj životy ľudí,
ktorí potrebujú nádej,
lásku a pochopenie.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop