Svet je farebný, má mnohé podoby a presne taká je aj Dúhalka

Dúhalka je princezná z Krajiny za dúhou. Vieš, kde to je? Nevieš. A presne o to ide. To je pravá podstata Dúhalky. Naznačiť, ale nechať dostatočný priestor na predstavivosť. Pootvoriť dvierka a nechať deti, nech sa rozhodnú, či vystúpia zo svojej komfortnej zóny, premôže ich vlastná zvedavosť a nasmerujú svoje myšlienky do sveta fantázie, čarovných bytostí, nádherných miest a dobrých skutkov. Znie to ako rozprávka, ale priznávam, Dúhalka je jedna milá, usmiata a hlavne zvedavá rozprávková postavička. Okrem toho, že má dobré srdce, dokáže sa občas dostať do problémov. Neustále sa snaží deti učiť, motivovať a povzbudzovať, pretože nič v živote nie je iba biele a čierne. Svet je farebný, má mnohé podoby a presne taká je aj Dúhalka.

Prečo práve Dúhalka?

Pri zrode Dúhalky,  sme vedeli, že Dúhalka nechce byť superhrdinkou, ani dospelým v kostýme dieťaťa. Dúhalka chce svojimi pesničkami potešiť deti a dopriať im radosť z hudby. Úplne obyčajnú a pritom takú vzácnu. Veď to poznáš, keď si pustíš svoj obľúbený playlist, hneď sa ti zlepší nálada. A my sa snažíme robiť to isté, iba pre deti. Plus, ako bonus, niektoré maminy oceňujú, že pri počúvaní Dúhalky nemajú chuť vytrhnúť káble od telky zo steny. Aj to sme vedeli od prvej chvíle, že toto nechceme. A tým ostatným, posielame ospravedlnenie:)

Priznám sa, že milujem ten pocit, keď vidím na koncerte deti, rodičov, či prarodičov spievať naše pesničky. Je to paralyzujúci pocit. Neskutočne ma to dobíja.

V rovine osobného života, by som to zhrnula asi takto. Milovala som spev, odkedy si pamätám. Ako speváčka rockovej kapely Borra som zažila krásne obdobie, ktoré však vystriedalo ešte krajšie – stala som sa mamou.

Punkrock a rodičovská dovolenka už jednoducho nešli tak hladko dokopy.

Jedného dňa ma oslovila Kika Tráčová, moja manažérka, textárka a producentka,  s pripravenými pesničkami, kostýmom, kompletným vizuálom a ja som sa opäť našla.

Našla som si cestu k spevu a spôsob, ako robiť veci, ktoré milujem.

Do Dúhalky som sa zamilovala, aj keď spočiatku sme to vôbec nemali ľahké a stretli sme sa s mnohými nástrahami, som vďačná za to, že sme vydržali a ďakujem za každý jeden deň, ktorý ustojíme a ideme ďalej:) Každá jedna mamičkovská káva vypitá v pokoji za to stojí. Verím, že urobíme ešte veľa dobra pre tento svet.

O čom je kniha Dúhalka v Krajine za dúhou?

Kniha je predovšetkým venovaná deťom. Ale keďže vieme, že deti do istého veku nevedia čítať, rodičia dostali jednu úžasnú možnosť – byť učiteľmi pre svoje deti. Čiže to, aby sa deti dostali k  našej prvej dúhalkovskej knihe, je v rukách mamičiek a oteckov, tetušiek a strýkov, babičiek a deduškov. Veľmi si vážime, ak siahnete práve po tejto knihe, pretože máme možnosť poslať naše posolstvo do sveta.

Prostredníctvom dospelých ukázať deťom, že je úplne prirodzené mať svoj vlastný svet, ktorý sme si postavili vďaka predstavivosti. A na druhej strane je svet, v ktorom žijeme, ten skutočný.

Na základe príbehov zo sveta fantázie sa deti naučia riešiť mnohé situácie, naučia sa ospravedlniť sa, poďakovať, ale aj veriť na zázraky, ktorým vždy môžeme trochu dopomôcť. Dej sa neustále mení, Dúhalka stretáva nových kamošov, riešia spolu neprekonateľné prekážky, pomáhajú si navzájom, odovzdávajú si skúsenosti a to všetko v dobrej nálade, s jazykom ostrým ako britva a srdiečkom veľkým ako dom.

Kniha nadväzuje na prvé CD Krajina za dúhou a podaril sa nám husársky kúsok. Dopriali sme každej kapitole v knihe vlastnú pesničku na CD. Tak to vyšlo a tak sa nám to páči. Čiže môžete čítať knihu a počúvať CD, prípadne sledovať videá na YouTube. Kombinácií je mnoho, vyberie si každý.

Zaujímavé na knihe je aj grafické spracovanie, ktoré nám urobil Miroslav Čirka. Je to týpek do slova a do písmena, pretože sa venuje hororovej olejomaľbe pod pseudonymom DesanArt, robí pravidelne booklety pre metalové kapely, najčerstvejší bol pre skupinu Horkýže Slíže a len tak medzi rečou si na jednorožcovi odskočil k nám, do Krajiny za dúhou. Znovu sa vrátil do detských čias, objavil v sebe dieťa a výsledok je úžasný.

Miro do knihy aj pridal niekoľko šifier, čiže ak by sa niektorí dospelí príliš nudili, určite ich nájdu a verím, že sa pobavia. Ak nie, zostanú nepovšimnuté pre ďalšie generácie čitateľov.

Čo ťa najviac teší na práci s deťmi?

Deti bezprostredné, úprimné, na nič sa nehrajú a keď sa tešia, robia to celým srdiečkom, telom i dušou.

Zbožňujem im vyčariť úsmevy na tváričkách.

Najväčší zážitok majú, keď stretnú a vidia Dúhalku live, je to pre nich niečo neskutočne skutočné a mňa baví pozorovať ich emócie.

Ako veľmi ovplyvnila Dúhalku doba Covidu a opatrení?

Ak poviem za seba, tak nikdy som si nemyslela, že čosi takéto sa môže vo svete stať. Jedno obdobie, ktoré sa neslávne zapíše do dejín. Do života sa zapísalo o čosi dramatickejšie, ale snažím sa všetko vnímať z pozitívnej stránky.

Celkovo za naše hudobné vydavateľstvo poviem, že vďaka našej schopnosti robiť na 2-3 projektoch súčasne, sme celkom dobre preklenuli toto obdobie. Myslím teraz prvú vlnu, prvotný šok a vôbec zorientovanie sa v problematike.

Mali sme neplánované voľno, minimálne na 6mesiacov, reorganizovali sme firmu, upratali sme si staré resty a venovali sme sa prítomnému okamihu a sem tam aj kváskovaniu. Našťastie sme mali nedokončenú prácu pre detskú TV Jojko a vďaka nej sme prichádzali na nové myšlienky.

Mali sme niekoľko pokusov prejsť úplne do onlinu, avšak, zistili sme, že jednoducho takéto veci pri deťoch nefungujú. Pre mňa bolo veľmi ťažké spievať bez divákov a vytvárať ilúziu skvelej online zábavy. Viem, že deti vnímajú všetko inak, ale aj ony boli poznačené vplyvom pandémie.

Prišlo leto a všetko bolo zase krásne.

Je otázne ako dlho budeme v tomto stave, ale ja osobne robím všetko pre to, aby som nikoho neohrozila. Doma, v práci, na koncerte. Práve preto sme počas letných koncertov nevedeli robiť fotogramiády. Veľa rodičov sa hnevalo, ale mnohí pochopili, že počas leta ma videli spievať tisícky detí a to vzhľadom k pandémii nie je bezpečné. Ale sľubujem, keď bude po všetko, odfotím sa rada s každým, kto o to bude stáť.

V každom z nás je kúsok dieťaťa. V čom vidíš rozdiel medzi detským nevinným svetom  a svetom očami dospelákov? Prestali sme veriť na zázraky? A dejú sa vôbec?

Deti sú skromné. K pravej detskej radosti stačí naozaj veľmi málo a na to my, dospelí, občas zabúdame. Práve preto, v akej šialenej dobe žijeme, myslíme na 1000 nepodstatných detailov, ktoré tvoria dokonalý celok. Občas myslíme na totálne hlúposti miesto toho, aby sme si brali príklad o našich, aj keď telom malých, ale pohľadom na svet veľkých, detí. Tie si vedia užiť každý jeden moment naplno. Trochu detskej bezprostrednosti, skromnosti a uvedomelosti pre každého jedného dospelého poprosím.

Aké novinky chystáš?

Okrem toho, že po troch rokoch koncertovania som zodrala topánky aj šaty a čakám kým sa mi ozve môj pán krajčír Robino, že nový kostým je hotový, je toho viac.

Najviac sa teším, že sme konečne, ale to s veľkým K, pretože to bol celkom náročný proces, dokončili album. Normálne sme popri všetkých aktivitách dokončili tretí album pre deti.

Zatiaľ nemá názov, iba viem, že na booklete budem mať tie nové šaty a pozadie bude ružové. Bude mať desať alebo jedenásť pesničiek. Všetky sme nahrávali v hudobnom štúdiu Randal a všetky nám aranžoval náš nový objav Peťo Minárik, ktorý žil v Londýne, čiže všade hovoríme, že tento album sa mastroval v londýnskom štúdiu. Ale priznám sa, že deťom je úplne jedno, kde sme nahrávali, zaujíma ich výsledok. A ten je už teraz skvelý.

V lete sme mali všetky víkendy nabúchané koncertami, cez týždeň sme dobiehali zameškané, a tak sa nám nakopili resty. Mamičky sa už pýtajú, kedy budú nové videoklipy, tak tu je verejný prísľub. Do dvoch týždňov ideme na to.

Pripravujeme aj nejaké exkluzívne spolupráce, ale tie sú v štádiu zámotku a čakajú, kedy príde ich čas a do sveta ich vypustíme ako krásne farebné motýle.

Dáš nám osvedčený tip ako zaujať pozornosť detí a zabaviť ich?

Na koncertoch je to úplne jednoznačné, ale v reálnom živote, kde nie som rozprávková postavička, tam je to čosi iné. Treba vyťahovať zbrane ťažkého kalibru. Medzi topky patria riekanky a pesničky.

Deti milujú pohyb a tanec.

Čerešničkou na torte je motivácia pomocou bábky alebo maňušky. Vyskúšajte a dajte mi vedieť. Určite to zafunguje.

Zdroj fotografií: Facebook/Dúhalka

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search