Dámy, máme problém!

Predtým, než sa vrhneme hlbšie do tejto témy, mali by sme si upresniť niečo: keď hovorím „problém“, nemám na mysli ten zlomený necht, ktorý ste si včera nešťastne zatrhli, alebo že nemali vašu veľkosť topánok, ktoré ste tak veľmi chceli…

Hovorím o probléme, ktorý je zakorenený hlboko v našom bytí, často ignorovaný a, povedzme si to na rovinu, dosť nepohodlný. Takže, dámy, držte sa, je čas zaoberať sa našou zvláštnou tendenciou: konkurenciou medzi nami, dievčatami.

Áno, vo vzduchu cítiť jemný sarkazmus. Vždy nám tvrdili, že ženy by mali byť pre iné ženy ako pevným skaliskom. Že by sme mali stáť bok po boku proti všetkým nástrahám sveta. Ale potom prídete do práce a zistíte, že šepkajúce kolegyne v kuchynke nie sú práve vaším fanúšikom, keď zasa raz ohovárajú vašu postavu alebo vaše priateľky sa z vašich prvých malých úspechov posmievajú za vaším chrbtom. Prečo, preboha?

Boj o prežitie

Môžeme to chápať ako obranný mechanizmus v patriarchálnej spoločnosti. Keď máte pocit, že je len určitý počet miest pre „úspešné ženy“, stane sa z toho boj o prežitie. Ale takto to nemusí byť.

Nehovorím, že každá žena je nepriateľka. Mnohé z nás skutočne podporujú a povzbudzujú iné ženy. Ale túto tendenciu nejde ignorovať. Je čas, aby sme ju konfrontovali a zamysleli sa nad tým, čo skutočne chceme.

Sme v 21. storočí. Môžeme mať všetko, čo chceme: kariéru, rodinu, biznis, hobby. Nie je limitovaný počet miest pre úspešné ženy. Tak prečo niekedy jednáme, akoby bol?

Inšpirujme sa!

Namiesto toho, aby sme sa navzájom kritizovali, mali by sme sa učiť z našich rozdielov a inšpirovať sa navzájom. Keď vidíte inú ženu uspieť, nechajte sa inšpirovať. Jej úspech nie je vaše zlyhanie. A vaša cesta k úspechu nebude rovnaká ako jej.

Konkurencia môže byť zdravá, ale len vtedy, ak nás posúva vpred a nie nadol. Vďaka konkurencii rastieme a stávame sa lepšími verziami seba samých.

Ale keď konkurencia vedie k nenávisti, ohováraniu alebo k devalvácii iných, stáva sa toxickou.

Dámy, je čas zmeniť hru. Ako hovorí známe príslovie: keď ženy podporujú ženy, úžasné veci sa stanú. A nemyslím tým len topánky v správnej veľkosti, ale celý svet možností pred nami.

Takže nabudúce, keď uvidíte inú ženu vyniknúť, nech je vaša prvá reakcia povzbudenie a obdiv. Spoločne môžeme zmeniť spôsob, ako svet vníma silu žien. Ale najprv musíme zmeniť spôsob, ako vnímame seba navzájom.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search