Benita Faltysová: Joga je pre mňa ako hra na hudobný nástroj (ROZHOVOR)

Ako si sa dostala k joge a prečo je super ju zaradiť do svojho života?

Čo si pamätám, tak som spievala. Ako milované, blonďavé dieťa so silným hlasom som sa ocitla prvýkrát na scéne ako 5 ročná. Milovala som kamery, kulisy, maskérňu a action. Zlatá brána mi poskytla to najčarovnejšie miesto na snívanie, na krásne detstvo. Odvtedy prešlo 44 rokov a ja som opäť v štúdiu – Jogovom.


Som vyštudovaná učiteľka telesnej výchovy so špecializáciou Športová gymnastika a fitness, dlhoročná vrcholová športovkyňa, bývalá reprezentantka Československa, ČSFR a Slovenska, a trenérka športovej gymnastiky so zahraničnou praxou. Už 22 rokov sa venujem event manažmentu ako produkčná a milujem tú prácu, som tam doma, ale joga je moja láska.

Dostala som sa k nej veľmi intuitívne. Môj vnútorný hlas veľmi intenzívne „volal“ po joge a ja som počúvla. Potom sa už celý vesmír spojil tak aby som v roku 2013 vstúpila do prvého jogového štúdia – Samsara v Košiciach.

Joga je pre mňa ako hra na hudobný nástroj. Telo je úžasný a dokonalý nástroj. Prax je hra. Niekedy je výsledok ladný, elegantný, živý a zdravý a inokedy kostrbatý, falošný, nedokonalý. Ale taký je život.  A táto cesta, výtvor, to umelecké dielo sa stáva súznením dokonalosti tela  a kvality hry, ktorá je procesom nádherného tvorenia.

Joga je pre mňa sloboda, cesta k sebe, návrat domov,  v tej najhlbšej podstate bytia. V láskeodvahe a radosti,  ale aj nekonečný priestor na tvorenie, sebapoznávanie, hĺbku, súznenie, pochopenie a prijatie. 

Ashtanga joga mi ukázala ten nekonečný priestor. Joga ma naučila, alebo mi pripomenula to, na čo som len zabudla, že v živote je najdôležitejšia autenticita.

Asány sú určite veľmi dôležitý prostriedok na ceste jogy a aj keď ich vďaka rokom tvrdej práce a disciplíny zvládam nadštandartne ako bývalá gymnastka, určite nie sú pre mňa cestou. Nie je dôležité každý deň rozložiť si podložku na zem, ale mať čas so svojou dušou, so svojím Ja, so sebou a aspoň chvíľu súznieť… ideálne s dychom.

A prečo ju zaradiť do života? Lebo sa chceme cítiť naozaj dobre, mentálne, fyzicky aj psychicky. Lebo je úžasné byť v harmónii a súznieť.

Venuješ sa tiež gravidjoge. Aký je podľa teba najväčší prínos jogy pre tehotné ženy?

Na inštitúte Power jogy som sa vzhľadom k vysokoškolskému telovýchovného vzdelaniu mohla certifikovať ako učiteľka gravidjogy a jogy pre deti za čo som nesmierne vďačná. Tento čas vnímam ako dar, poslanie, ktoré mi dáva nekonečné skúsenosti, obohacuje a vyživuje môj život a moju cestu jogy každý deň.

Gravidjoga predstavuje ideálnu formu pohybovej aktivity pre tehotné ženy. Táto jemná prax zahŕňa asány, čo sú šetrné pohyby, ktoré podporujú zdravie tela a vyrovnanosť mysle. Je nápomocná pri vytváraní hlbokej, intímnej väzby medzi matkou a nenarodeným dieťaťom. Gravidjoga tiež posilňuje schopnosť žien dôverovať svojim prirodzeným inštinktom tým, že ich učí byť vnímavejšie voči signálom svojho tela.

Energetické účinky GravidJogy

•    asány v stoji – dodávajú vitalitu

•    asány v sede – majú ukľudňujúci účinok

•    rotačné asány – prečisťujú organizmus

•    balančné asány – dodávajú pocit ľahkosti

•    asány dole hlavou – osviežujú mozog

Pozitíva

•    uči správne dýchať, vnímať svoje telo a rešpektovať ho

•    zlepšuje funkciu pľúc, srdca, krvného obehu a obličiek

•    uvoľňuje napätie a stres

•    posilňuje imunitný systém

•    navodzuje vnútornú rovnováhu a pokoj mysle

•    podporuje vylučovanie toxických látok

•    zvyšuje pružnosť svalov 

•    znižuje bolesti v driekovej oblasti chrbtice 

•    posilňuje činnosť jednotlivých orgánov

•    pôsobí preventívne proti varixom

•    posilňuje svaly panvového dna

•    napomáha udržiavať správne držanie tela

•    učí ako si odpočinúť a ako relaxovať

Dych 

Dych alebo prána je životná energia, ktorá  preniká všetkým a udržuje v činnosti Náš organizmus. Dych je život

Pozornosť na dych vedie k hlbšiemu vnímaniu tela, k utíšeniu mysle a lepšiemu zvládaniu strachu, a preto má veľký význam v tehotenstve i pri pôrode. Práca s dychom uľahčuje pôrod a lepšie zvládanie pôrodných bolestí.

Tehotenstvo môže byť náročná, ale aj vzrušujúca cesta sebapoznania a je to ideálny čas kedy s jogou začať.

Kto alebo čo ťa inšpiruje v každodennom živote?

Na svojej ceste jogy v každodennom živote sa snažím byť každý deň lepším človekom, učiteľom, ktorý môže srdcom odovzdávať ďalej, len ak srdcom počúval.

Každá skúsenosť je darom a cestou pre dušu aby mohla rásť. Guru, učiteľ, inšpirácia je pre mňa každý, kto mi odovzdá pozitívnu aj negatívnu skúsenosť. Najväčším Guru alebo inšpiráciou pre mňa je moja dcéra Lillien, ktorá ma naučila neskutočnej trpezlivosti,  pozornosti, bezpodmienečnej láskeslobode, tolerancii, rešpektu a úcte.

Ako joga pôsobí na hormonálny systém?

Hormonálnu jogovú terpaiu zostavila Brazílčanka Dinah Rodrigues. Je to prirodzená terapia, ktorá vychádza z jogy a ktorá aktivuje či obnovuje tvorbu ženských pohlavných hormónov. Je to dynamický druh jogy, ktorý podľa Dinah prináša rýchle výsledky. Sama sa nevenujem hormonálnej joge. Zatiaľ 🙂

Prečo by jogu mali cvičiť aj muži?

A prečo nie? Vrcholoví športovci, celebrity, manažéri, ale aj ľudia na celej planéte, ktorí potrebujú v živote veľkú zmenu – SHIFT už pochopili, že joga je vynikajúci nástroj. Jogu skutočne viac vyhľadávajú ženy ale v skutočnosti kedysi jogu praktizovali len muži.

Joga:

 • posilňuje imunitný systém – aktivuje obranný mechanizmus tela
 • napomáha k harmónii a pokojnej mysli
 • zvyšuje produktivitu – zlepšuje pamäť, dodáva energiu, zlepšuje koncetráciu
 • buduje svaly
 • zabraňuje zraneniam
 • znižuje náklady na zdravotnú starostlivosť – znižuje krvný tlak, riziko stresu, zlepšuje srdcovú frekvenciu a spotrebu kyslíka
 • je to challenge
 • zlepšuje sexuálny život – zvyšuje vedomie tela, zbavuje telo toxínov

Máš osobnú filozofiu alebo motto, ktorým sa riadiš?

“Nikdy nestrať svoju výstrednosť, svoju odlišnosť, svoju podivnosť, svoj humor. Tým, že si sám sebou dávaš svetu niečo nádherné, výnimočné, niečo, čo tu doteraz nebolo.. “

Je tvárová joga účinná? Ako ju praktizovať?

Štúdie dokazujú, že tvárová joga dokáže spevniť a vyformovať svalstvo, pomáha napnúť pokožku a vrátiť jej pôvodný stav ako v mladosti. Vraj dokáže spomaliť prirodzený proces starnutia, vrátiť tvári objem a v kombinácii s rôznymi druhmi masáži zdvíha spadnuté líčka a kontúry tváre. Ja osobne som ju ešte nevyskúšala, ale aj takéto hodiny sú v rozvrhu v našom štúdiu.

Čo by si poradila tým, ktorí jogu nikdy nevyskúšali?

Určite to skúste!

Joga je vyživujúca, očistná a holistická. Joga je spojenie, jednota a sloboda.

Definícia jogy podľa spisov je: „Joga je skrotenie mysle“. Joga je súbor prostriedkov, nástrojov, prístupov, ktoré by sme mali používať na to, aby sme zastavili zbytočné myšlienkové vzorce, ktoré tvoria strach a stres. V skutočnosti, jediný problém, ktorý v živote máme, je naša vlastná myseľ, pretože v nej si tieto problémy tvoríme. A stres je hlavný dôvod fyzických chorôb.

Joga je spojenie tela, dychu a mysle. Kľúčovými prvkami jogy je kladenie dôrazu na prepojenie pohybu s dychom, kontrola našich zmyslov a upriamenie ich na seba samých v danom momente. Asána – fyzické cvičenie je iba jeden z nástrojov sústredenia a vstupná brána do nášho vnútorného sveta. Tiež je to pridaná hodnota, ktorá nám zaisťuje zdravé a silné telo.

Pozývam vás do nádherného štúdia Samsara Yoga & Life Center s dušou kde nájdete širokú škálu hodín a kde môžete jogu zažiť v bezpečí a pod vedením profesionálnych lekorov – www.samsarajoga.sk

Poraď nám na záver, ako začať s jogou doma?

Podľa mňa najdôležitejšie zo všetkého je mať odhodlanie, odvahu a byť zdravo zvedavý.

Ideálne nájsť si štúdio, učiteľa, lektora, guru, ktorý Vás zasvätí do jogy, alebo absolvovať aspoň jednu individuálnu hodinu. Ak to ale nejde…

 1. Zabezpečte si vhodnú jogovú podložku – jogamatku
 2. Vytovrte si priestor – atmosféru kde sa budete cítiť pohodlne, uvoľnene a nerušene, nastavte si režim nerušiť na svojom telefóne, zapáľte sviečku
 3. Vyberte si vhodné video a riadte sa pokynmi inštruktora
 4. Dýchajte vedome podľa pokynov
 5. Snažte sa prepájať dych s pohybom
 6. Nemyslite
 7. Vytrvajte
 8. Praktizujte vďačnosť

Namasté

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search