Alireza Mokarram Dorri: dizajnér svetových šperkov

Pamätám si, ako som niekoľko rokov dozadu hľadala inšpirácie na instagrame a natrafila som na účet @alishaofficial a jeho tvorbu zo sveta šperkov sledujem dodnes. Bola by škoda nepriblížiť vám, aký unikátny talent máme na Slovensku, ktorý našu krajinu reprezentuje vo svete.

Špeciálne pre QUEENDOM, nechajte sa oslniť jeho talentom 🙂

Aké 3 atribúty charakterizujú tvoju tvorbu?

Tri výrazne body, ktoré viem k mojej tvorbe povedať sú,  špeciálne sústredenie na kvalitu, originalitu a inovácie.

Kde čerpáš inšpiráciu?

Inšpirácie prichádzajú zo života, príležitostne. Ľudia si myslia, že dizajnér sedí a rozmýšľa, keď chce niečo vytvoriť, čo ho môže inšpirovať, ale nie je to tak, je to skôr náhoda.

Mať to šťastie na ten moment, keď prichádza inšpirácia, to človek musí  trénovať, musí byť pripravený, učiť sa vidieť veci kreatívne.

Je to spojenie tréningu, skúseností a talentu. Je to o tom, kto ste vo vnútri a ako žijete. Napríklad raz sa mi stalo, že jeden moment pri počúvaní  hudby ma inšpiroval.

Čo si myslíš o bižutérii?

Ja som si bižutériu zoradil do dvoch skupín. Jedna skupina si zaslúži pozornosť kvôli novému dizajnu s odkazom, ale do tejto skupiny, žiaľ môžeme zaradiť iba malé množstvo z nich. 
Druhá skupina sú to iba nedokonale kópie drahých šperkov, ktoré tvoria veľkú skupinu bižutérie na trhu.

Diamanty alebo perly?

Záleží hlavne na osobnom vkuse.

Diamanty sú vhodné pre každý štýl a všetky typy osobnosti, ale taktiež perly v správnu chvíľu a na správnej osobe môžu zamiešať karty v hre.

Z môjho pohľadu s diamantmi  každý outfit vyzerá lepšie. Perly potrebujú špeciálnu starostlivosť a môžete ich zničiť ľahko, napr. parfumom, poškriabaním, makeupom, potom. Diamanty nepotrebujú špeciálnu starostlivosť, veď si spomeňte na pieseň,  “Diamonds are forever”.

Za mňa určite diamanty.
Nie pre všetky dôvody, ktoré som spomenul, ale jednoducho pre mňa je trblietanie diamantov vždy magické a úžasné.

Málokto o tebe vie, že prezentuješ našu krajinu vo svete.

Vieš nám priblížiť, aké boli tvoje začiatky a kde si dnes?

Áno, za tú dobu, čo žijem v Košiciach, som Slovensko reprezentoval  na dvoch významných svetových súťažiach v dizajne šperkov, kde som pre Slovensko dvakrát získal víťaznú cenu.

Prvá víťazná reprezentácia bola na desiatom ročníku GIT Jewelry Awards v Bangkoku 2016. Je to dôležitá súťaž,  pretože Thajsko je významným svetovým výrobcom šperkov, ako aj dodávateľom drahých kameňov, módnych šperkov a drahých kovov.

Vyrába sa tam množstvo vysoko kvalitných šperkov a drahokamov. V priebehu histórie je juhovýchodná Ázia zdrojom drahých kameňov (najmä rubínov a zafírov), čo pretrváva aj dnes. Okrem ťažby sú v Thajsku významnými odvetviami aj rezanie drahých kameňov a výroba farebných kameňov.

Organizátorom je The Gem and Jewelry Institute of Thailand (verejná organizácia), skrátene GIT, ktorá pozýva thajských a zahraničných dizajnérov, aby predviedli svoju kreativitu predložením svojich návrhov šperkov do súťaže o cenu GIT World Jewelry Design Award.

Desiateho ročníka sa zúčastnili zástupcovia zo 17 štátov a prihlásilo sa 396 dizajnérov, do výberu postúpilo 118 z nich.

Druhykrát to bolo na IJDE Hongkong 2019, kde som vyhral “Merit award”. Pri výrobe víťazného šperku sme spolupracovali so spoločnosťou Swarovski a bol som medzi prvými, kto použil Swarovski Created Diamonds, ktoré boli Swarovskeho veľkým projektom.

Hongkong je jedným z najdôležitejších miest klenotníckeho priemyslu na svete, keďže vedie vo výrobe predmetov z čistého zlata.

HKTDC, organizátor súťaže, so zámerom ctiť kreatívnych a výnimočných dizajnérov šperkov z celého sveta, udeľuje cenu IJDE, ktorú môžu získať medzinárodný dizajnéri šperkov, ktorí získali ocenenie na celom svete. Dáva príležitosť podeliť sa o skúsenosti a súťažiť o najvyššie ocenenie – „Šampión šampiónov”.

Toľko k mojej reprezentácii Slovenska, o ktorej sa v kultúrnej obci na Slovensku nehovorilo.

Keď sa pýtaš na moje začiatky, prvý kontakt so šperkami som mal v obchode môjho otca, ktorý predáva šperky a taktiež jeho bratia a ich rodiny pracujú v tomto biznise, ale keďže som chcel byť muzikantom, nevenoval som sa tomu. Po čase som sa opäť náhodou dostal k práci so šperkami u môjho otca, kde som sa začal učiť šperkárskej práci. Dva roky som sa učil ručnej výrobe a dodnes čerpám zo vtedy získaných skúseností.

Z jednej strany to bolo pre mňa zaujímavé, ale stále som sníval o tom, že zrealizujem (vyrobím) moje nápady šperkov, čo však ručnou výrobou nebolo možné, keďže by tak človek musel byť majster mnohých rôznych techník. To sa dialo asi pred 20 rokmi. V tom období som ani netušil, že existuje niečo, ako dizajnovanie šperkov.

Možno po 3 rokoch od prvých začiatkov ručnej výroby, opäť náhodne, ma jeden priateľ požiadal o pomoc pre jednu továreň na výrobu šperkov. Vedel, že viem dobre kresliť, a preto bol presvedčený, že im budem vedieť pomôcť s novými nápadmi na výrobu šperkov a chcel nás skontaktovať. Stalo sa, stretli sme sa, vysvetlili, čo potrebujú a asi po týždni som im priniesol moje nápady na šperky,  kresby na papieri. Naozaj sa im páčili a kúpili ich odo mňa. Netušil som, že môžem moje kresby nápadov na papieri takto predať. Objednali si ďalšie a ďalšie…  Neskôr ma našli a oslovili aj ďalší výrobcovia a objednávali u mňa kreslený dizajn pre ich kolekcie. Určite nemáte predstavu, koľko kilogramov, resp. ton zlata sa ročne v Iráne vyrobí a predá. Klienti mi pribúdali a po pár rokoch prišiel ten zázrak, nové technológie, keď v PC pripravíte dizajn, ktorý si na 3d tlačiarni vytlačia a viete vyrobiť presne váš dizajn, presne podľa predstavy.

Pre mňa to bolo ako zázrak, že viem vyrobiť moje nápady presne do detailov bez obmedzení, čo bolo nemožné ručnou výrobou. Odvtedy som sa začal zaoberať 3D dizajnom, kde som spolupracoval opäť s množstvom výrobcov.
Dnes mám moju vlastnú spoločnosť, mám vlastných klientov a tiež dizajnujeme pre ďalšie spoločnosti, s ktorými spolupracujem.
Ak by som to mal povedať v krátkosti, naše produkty sú výsledkom mojej dlhej cesty a môžem povedať pravdivo, že v našich kreáciách sa snúbia šperky a technológie.

Ako vnímaš vkus Slovákov na šperky?

Nestretol som osobne veľa klientov zo Slovenska, ale spolupracujem so slovenskými spoločnosťami na zákazkovej výrobe šperkov, a preto mam tú možnosť stretnúť sa s vkusom mnohých slovenských klientov. Nedá sa povedať, žeby mali jednotný vyhranený vkus, ale čo môžem povedať, väčšinou sa im páčia jemné šperky. Mnohí prichádzajú s vlastnými originálnymi nápadmi a ja im pomáham premietnuť ich nápady do ich šperku.

Čo je zaujímavé, robím veľa šperkov na zákazku pre mužov, čo je presným opakom, ako v mojom rodisku. Tam prevažujú zákazky od žien. Ak odhliadnem od výroby zásnubných a svadobných prsteňov,  robil som na Slovensku naozaj veľa zákaziek pre mužov.

Na čom práve pracuješ?

Popri manažovaní bežných objednávok, venujem svoj čas dizajnovaniu a príprave jednej úplne novej kolekciu, na ktorú sa teším a dokončujem – ide o kolekciu Magical Moments. Taktiež sa viac ako v minulosti sústredím na  zásnubné a svadobné prstene, pri ktorých sa snažím o čerstvý pohľad a dizajn už existujúcich klasických modelov.

Môžeme očakávať nejaké novinky?

Ako pre množstvo ďalších ľudí aj mne táto COVID pandémia zmenila plány do budúcnosti. Napr. pripravovali sme sa na súťaž v Las Vegas, mali sme veľké plány so Swarovski na blízkom východe, ale tieto sme kvôli pandemii nezrealizovali.

Aktualne máme jednania s jedným luxusným hotelom, kde chceme umiestnit stálu vitrínu pre prezentáciu mojich produktov, ale viac neprezradím.

Ak bude lepšia situácia čo sa týka cestovania, určite sa zúčastním ďalšej sútaže.

Na čo treba myslieť pri výbere snubného prsteňa?

Začnem s tým, aký model vybrať.  Nevyberajte to, čo je práve v trende. Trendy prichádzajú, odchádzajú, ale váš prsteň ostáva. Buďte kreatívny. Čokoľvek, čo sa vám páči, je pre teba to správne. Nie sú tu žiadne pravidlá o jemných, alebo mohutnejších modeloch a použití akéhokoľvek druhu kameňov. Váš život a váš príbeh lásky je unikátny, a preto aj váš špeciálny moment, pri príležitosti ktorého chcete mať tento šperk si zaslúži unikátnosť.
Ak môžete tomuto venovať svoj čas, vyberte si šperk na mieru. Keď hovoríme o šperku na mieru, možno jednoducho nájsť správneho výrobcu šperkov, ktorý vám pomôže s dizajnom šperku a premietne do šperku vašu osobnosť, osobný príbeh, váš odkaz.

To, čo sa vám páči, výrobcovia šperkov v dnešnej dobre technológií pre vás vedia vyrobiť presne podľa vašej predstavy, bez limitov.  Ak si zvolíte správneho výrobcu, získate šperk vysokej kvality,  jediný svojho druhu v cene približne rovnakej, ako nájdete hotové modely prsteňov z obchodov, ktoré sú vyrábané vo veľkých množstvách.

Veľmi dôležité  je zistiť správnu veľkosť.
S tým vám určite pomôžu tam, kde si prsteň objednáte.

Ženy. Každá sme iná.

Očami muža, aká by podľa teba mala byť QUEEN?

Výrazná a dostatočne statočná byť sama sebou vo svete plnom trendov a kolektívneho myslenia.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search