Zuzana Valachová: Z materskej dovolenky cesta k fitness a zdravému životnému štýlu
Zuzana Valachová je inšpiráciou pre každú mamu, ktorá sa snaží skĺbiť rodinu, kariéru a vášeň pre fitness. V rozhovore nám prezradila, ako sa jej podarilo prepojiť zdravý životný štýl s materstvom, ako našla svoju cestu k výžive a fitnesu, a aké praktické tipy a triky odporúča zaneprázdneným mamám, ktoré túžia po zmene.
Jej príbeh ukazuje, že aj s deťmi sa dá nájsť čas na seba a byť šťastný a zdravý.
Ako si sa dostala k téme fitness a výživy? Bolo to vždy tvojou vášňou, alebo ťa k tomu priviedol život s deťmi?
Ak sa prenesiem do svojho detstva, už tam ma výživa fascinovala. Vydala som sa však inou cestou a na čas som sa od toho odklonila. Znovu som sa k tomu vrátila oblúkom z druhej stany, keď som pred 16 rokmi privoňala k fitnesu. V priebehu pár mesiacov sa z toho stala závislosť.
S fitnesom riešime aj výživu a v momente keď som chytila prvú knihu o výžive, behom pár mesiacov som vykupovala kníhkupectvá a hltala knihy o výžive, bez ohľadu na to, že som mala na VŠ skúšku z marketingu.
Úplne ma to pohltilo, ale nikdy som sa tým neplánovala živiť. To prišlo až časom, keď som mala na materskej viac času sa realizovať.
Bol nejaký konkrétny moment, ktorý ťa motivoval začať zmenu?
Odchod na materskú. Zrazu som sa začala venovať iba tomu, čo ma baví a zistila som, že som omnoho šťastnejšia, že mi práca robí radosť a že mi až teraz všetko začína dávať zmysel.
Tri deti, materská dovolenka a fitness – ako to všetko stíhaš?
Ani sama neviem. Fitnes ma baví a keď máte niečo veľmi radi, snažíte sa vtesnať to do toho dňa. Nájdete spôsob. Častokrát mi práve fitnes pomohol byť doma viac v pohode.


Máš nejaké triky, ako si nájsť čas na seba aj pri rodinnom chaose?
Nie sú na to žiadne triky. Buď si ten čas na seba vyhradíte alebo nie. Je to o time manažmente a obetovaní. Na cvičenie som 6 rokov využívala čas, kedy ešte všetci spali. Je pravda, že som obetovala spánok, ale v tom momente mi to stálo za to.
Boli aj obdobia, kedy som nemala možnosť chodiť do gymu, a tak som cvičila doma. Deťom sa to páčilo, vždy sa na to tešili a vedeli, že ráno budeme cvičiť. Teraz na to spomínam ako na krásne obdobie. Hoci to cvičenie nemalo takú intenzitu, ale malo svoje čaro.
Tvoj Instagram je plný inšpirácií na zdravé jedlá. Máš nejaký „rýchly fit recept“, ktorý zachráni každého unaveného rodiča?
Fit kuracie nugetky či ovsená placka. Potrebujete na ňu len 2 vajíčka a 2 polievkové lyžice jemných ovsených vločiek. Osolíte, rozšľaháte vidličkou a opečiete na panvici z oboch strán. Môžete ju zapiecť so šunkou, so syrom, s mozzarellou… My ju máme najradšej čistú.
Čo je u vás doma najväčší hit, ktorý chutí aj deťom?
U nás sú to rozhodne ovsené wafle. Robíme ich už rok a pol každé ráno. Deti ich zbožňujú s domácim jahodovým džemom zo stévie a my s tvarohom.
Porovnávanie produktov a kalórií na tvojom profile je skvelé! Čo ťa k tomu inšpirovalo?
Ďakujem. Inšpirovali ma práve moje klientky, ktoré sa často vyhýbali niektorým potravinám lebo si mysleli, že „ich nemôžu jesť“ a zámerne si vyberali iné, zdravšie vyzerajúce, ktoré však boli častokrát omnoho kalorickejšie.


Aký bol najväčší „šok“, ktorý si pri tom odhalila?
Balenie chrumiek verzus balenie ryžových chlebíkov v jogurtovej poleve. Balenie chrumiek má omnoho menej kalórií.
Aký je tvoj postoj k diétam? Existuje podľa teba „ideálny“ spôsob chudnutia?
Vždy, keď sa rozhodnete niečo vyskúšať, opýtajte sa samých seba, či sa tak dokážete stravovať aj o 5 rokov, o 10 rokov… ak áno, je to pre vás ten správny smer. Z takého stravovania sa časom stane životný štýl a vy sa už nemusíte trápiť žiadnou diétou.
Ktoré rady o chudnutí sú úplný mýtus?
Nejesť po 17-tej hodine, cukor je smrť, že nemôžete počas chudnutia jesť pečivo, že neschudnete bez pohybu alebo že máte skipovať jedlá pre rýchlejšie chudnutie. Práve naopak, pravidelnou stravou v primeraných dávkach dokážete zamedziť chutiam na sladké, záchvatovému prejedaniu, dokážete rýchlejšie znižovať aj viscerálny (vnútroorgánový) tuk a zároveň nebudete spomaľovať metabolizmus.
Mnoho žien po pôrode zápasí so zmenou postavy. Akú radu by si dala tým, ktoré cítia, že sa „už nikdy nedostanú do formy“?
Presne takéto pocity som mala aj ja po 2.pôrode. Po pôrode sa telo zmení, to je pravda. Buďte trpezlivé a pracujte na svojej zmene. Nechcite všetko hneď, ale nenechajte to v zlom stave dlhé roky len preto, že sa teraz venujete deťom. Začnite na sebe po malých krokoch pracovať už dnes, neodkladajte to na zajtra ani na pondelok. Urobte to, čo môžete teraz. Raz sa vám všetko to úsilie spočíta a vráti.


Čo by si im poradila ako úplne prvý krok?
Varte zdravšie pre rodinu aj pre seba. Vyhýbajte sa sladkostiam a slaným pochutinám na dennej báze.
Ako fitness trénerka a výživová špecialistka – aké najčastejšie chyby vidíš u ľudí, ktorí sa snažia schudnúť?
Nastavia si príliš veľký kalorický deficit, ktorý nedokážu udržať. Následne sa prejedajú, vyjedajú sladké, niekedy vo výčitkách vynechávajú hlavné jedlá a potom jedia ešte viac hlúpostí.
Častokrát robia dlhé hodiny kardia, potom už nejedia a prichádzajú o svalovú hmotu, čím si spomaľujú bazálny metabolizmus. Ak to robia dlhodobo, zarábajú si tým na poriadny prúser spomaleného metabolizmu, z ktorého sa ťažko vracia späť. Rýchlo sa potom priberá a ťažšie chudne a zmeny prichádzajú pomaly.
Posledné roky vidím veľa chýb aj vplyvom fastingu. Ľudia sa trápia hodiny hladovaním a potom sa prejedajú. Tento návyk sa s nimi potom častokrát ťahá ešte veľa rokov, nevedia sa ho zbaviť a aby to nebolo málo, nabalia si vysoký viscerálny tuk na vnútorných orgánoch a u niektorých to začne spôsobovať zdravotné problémy. Fasting naozaj nie je pre každého.
Máš nejakú vtipnú alebo zvláštnu požiadavku od klientov, na ktorú si musela reagovať?
Raz mi telefonovala postaršia pani. Chcela odo mňa jedálniček na chudnutie. Pribrala 3-4 kilá. Vraj sa cíti veľmi zle a chce sa páčiť manželovi. Jedálniček som jej mala poslať poštou. Chcela zaplatiť poštovou poukážkou, aby to manžel nezistil. Vraj je pod ženskú dôstojnosť, aby muž vedel, že bude držať diétu. Keď som od nej pýtala údaje na vypočítanie kalorického príjmu, na otázku koľko má rokov mi odpovedala 78. To ma dostalo úplne.
Ako si na materskej udržiavaš motiváciu cvičiť a zdravo jesť?
Chcem byť zdravá, nechcem aby ma bolel chrbát a hlava a na to mi pomáha cvičenie. Fyzicky sa cítim lepšie ako keď som mala 20 a to si myslím, že je samo o sebe veľká motivácia. Zdravá strava mi po toľkých rokoch chutí a už si ani neviem predstaviť jesť inak. Z cvičenia sa stal návyk. Idem na tréning tak ako idem do práce.
Nerozmýšľam, či sa mi chce alebo nie. Viem, že keď je pracovný týždeň tak chodím cvičiť a cez víkend mám oddych od posilky a venujem sa viac iným aktivitám.



Máš aj dni, keď si dáš „pauzu“ a užívaš si pizzu alebo čokoládu?
Pravdaže. Ja jedlo milujem a rada občas ochutnám niečo iné. Nebývajú to však opušťáky na celý deň. Jediný čas, kedy vypínam úplne je dovolenka a Vianoce. Ale už po pár dňoch sa vždy teším na svoj režim.
Čo je pre teba osobne dôležitejšie – strava alebo pohyb?
Tak toto je veľmi ťažká otázka! Ale asi pohyb. Pohyb sú endorfíny, šťastie a poriadny pohyb vám častokrát dokáže vykompenzovať aj ťažšie životné chvíle, náročné obdobia, či veľkú stresovú záťaž. Zdravá strava vám pomôže cítiť sa lepšie vo svojom tele a byť zdravší, ale po brokolici žiadna explózia endorfínov nepríde.
Myslíš, že to musí byť vždy kombinácia oboch, alebo sa dá výsledok dosiahnuť len cez jedno z nich?
Podľa toho aký výsledok. Ak chudnutie, tak to sa dá aj s jedným. Vždy je ale lepšie ak sa to robí synergiou oboch.

Máš nejaké tipy na jednoduché, zdravé desiaty pre zaneprázdnené mamy?
Grécky jogurt s ovocím a semienkami je vždy záchrana a Acidko je asi najpraktickejšia desiata pod slnkom. Môžete ho mixovať s banánom, čučoriedkami, malinami, lesným ovocím a každý deň mať inú desiatu plnú živín.
A čo jedlá, ktoré si pripraviť vopred a sú stále fit?
Strúhané jablko s makom a tvarohom či banánové lievance. U mňa dosť často vyhráva aj kvalitný proteín, v lete si ho rada mixujem so zamrznutým bobuľovitým ovocím. Veľmi rada robím aj žemle z cottage cheese, ktoré si obložím a nachystám vopred.
Ako ovplyvňuješ svoje deti, aby mali zdravý vzťah k jedlu a pohybu?
S pohybom je to jednoduchšie. Športové a pohybové aktivity robíme spolu a oni sú radi, že trávime tento čas spolu a je nám pri tom veselo. Ale s jedlom je to komplikovanejšie. Nie vždy chcú jesť to čo my. Ja ich prirodzene do toho nechcem nútiť. My sme ako deti tiež milovali klasické jedlá detstva a myslím, že nám to nijako neublížilo.
Sladkosti doma nemáme, ale zato máme veľa ovocia, ktoré majú deti veľmi radi.
Majú ťa za vzor, alebo sa niekedy hnevajú, že im nedovolíš sladkosti?
Markus má 6, ten už veľa vecí chápe a dá sa mu veľa vecí vysvetliť. Dokonca ho zaujíma, čo je zdravé a čo nie a prečo. Lucas má 3 roky a on sa veľa hnevá. Alex má 2 roky a Lucasa vo všetkom podporuje. Našťastie sladkosti doma nemáme, a tak sa takéto situácie často nestávajú. Väčšinou len keď ideme niekam von.
Máš nejaké ďalšie plány, ako napríklad knihu, kurz alebo niečo nové?
Áno, mám v hlave veľa vecí, ktoré by som chcela urobiť. Deň má ale len 24 hodín :o)