Za aký čas nám zmizne alkohol z krvi?

Nie je žiadnou novinkou, že Slováci majú s alkohol problém. Problém aj preto, že mnohí vodiči sadnú za volant v podnapitom stave. Prečo si napriek mnohým smrteľným nehodám nedokážeme uvedomiť vážnosť situácie a nastaviť si vlastné hranice? Prečo nie sme zodpovední a prečo si nevážime svoj život a život druhých?

Pomalý reakčný čas

Keď je alkohol vo vašom systéme, ovplyvňuje to, ako rýchlo ste schopní reagovať na rôzne situácie. Pitie spomalí vašu odozvu, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť nehody. Ak teda auto pred vami náhle zabrzdí alebo cez ulicu prejde chodec, vášmu mozgu bude trvať dlhšie, kým situáciu spracuje a zabráni nehode.

Nedostatok koordinácie

Nadmerné pitie ovplyvňuje vaše motorické schopnosti, ako je koordinácia očí, rúk a nôh. 

Bez dôležitých koordinačných schopností sa možno nebudete môcť vyhnúť hroziacej škodlivej situácii

Niektoré výpovedné príznaky zníženej koordinácie zahŕňajú problémy s chôdzou, kývanie a neschopnosť stáť rovno. Priveľa alkoholu môže dokonca sťažiť nastupovanie do auta.

Zníženie koncentrácie

Alkohol, bez ohľadu na to, koľko alebo ako málo, môže ovplyvniť vašu koncentráciu. Pri šoférovaní je veľa vecí, ktoré si vyžadujú vašu plnú koncentráciu, ako je zotrvanie v jazdnom pruhu, rýchlosť, iné autá na ceste a dopravné signály. Vaša pozornosť sa dramaticky znižuje pitím, čo výrazne zvyšuje pravdepodobnosť nehody.

Zhoršenie videnia

Nadmerná konzumácia alkoholu môže negatívne ovplyvniť váš zrak. Po pití si môžete všimnúť, že máte rozmazané videnie, alebo že nedokážete ovládať pohyb očí. Zhoršené videnie môže ovplyvniť to, ako posudzujete vzdialenosť medzi vaším autom a ostatnými vozidlami na ceste. Okrem toho môže byť vo vašom periférnom videní viditeľných menej objektov alebo toho, čo vidíte na oboch stranách, keď sa pozeráte priamo pred seba.

Nedovoľte alkoholu, aby zničil život vám alebo niekomu inému

Váš mozog kontroluje, ako posudzujete určité okolnosti. 

Pri riadení motorového vozidla zohrávajú pri rozhodovaní dôležitú úlohu vaše schopnosti úsudku. 

Napríklad musíte byť schopní predvídať potenciálne problémy a robiť jasné rozhodnutia. Váš úsudok vám pomáha zostať počas jazdy v strehu a uvedomovať si okolité podmienky.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search