Vypadávanie vlasov: Koľko je ešte v norme a kedy je to už problém?

Všimli ste si niekedy, ako váš hrebeň zbiera viac vlasov, než by ste chceli? Alebo je ich tak veľa, že sa o nich na zemi potkýna váš partner? Áno, vypadávanie vlasov – nie je to len vaša nočná mora.

Prvá vec, ktorú si treba uvedomiť, je, že strata vlasov je úplne normálna. V skutočnosti každý deň stratíme okolo 50 až 100 vlasov. A nebojte sa, to naozaj nie je znak toho, že by ste mali skončiť ako Vin Diesel alebo Sinead O’Connor (pokiaľ to samozrejme nechcete).

Ale čo spôsobuje, že naše milované vlasy nás opúšťajú? Nuž, dôvodov môže byť niekoľko. Jedným z nich je genetika. Áno, ak váš otec alebo dedo začali skoro plešatieť, máte vyššiu šancu pripojiť sa k ich “klubu”. Ale to nie je všetko.

Pozor na stres

Stres je ďalším veľkým hráčom v hre o vlasy. Prežívate obdobie, keď sa cítite ako vo výrobe na poslednú chvíľu? Vaše vlasy to môžu pocítiť tiež. A potom môžu začať padať, ako listy na jeseň. Nesmieme však zabudnúť ani na hormonálne zmeny – či už je to tehotenstvo, menopauza alebo dokonca užívanie antikoncepcie. Hormóny majú moc rozhodnúť, že vaše vlasy potrebujú trochu zmeny.

Nedostatok vitamínov

A čo taká výživa? Nedostatok železa, bielkovín alebo vitamínu B12 môže vašim vlasom skutočne ublížiť. Takže ak sa vaša strava skladá hlavne z kávy a občasných zemiakových lupienkov, vaše vlasy vám to nemusia prepáčiť.

Na záver, nezabudnime na to, že niekedy to môže byť aj reakcia na určité lieky alebo zdravotný stav. Ak si myslíte, že váš vypadávanie vlasov je trochu viac než normálne, možno by ste mali navštíviť lekára.

Takže, keď sa nabudúce pozriete do zrkadla a uvidíte pár vlasov navyše na vašom vankúši, nezúfajte. Je to súčasť nášho bytia a niekedy len telo hovorí: “Potrebujem pauzu!” Alebo “Daj mi viac zeleniny!” Vlasy sú zázračné, a dokonca aj keď nás niektoré opustia, vždy ich máme šancu znovu privítať späť.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search