Syndróm vyhorenia = prebudenie

Naša civilizácia dospela do bodu, kedy je z nej rovnako veľa ľudí duševne chorých, ako sa má fyzicky dobre. Uvedomiť si to, je však už súčasťou riešenia. Pozrime sa, ako môžeme uniknúť z pasce syndrómu vyhorenia.

Generácia mojich starých rodičov mala zvláštnu náklonnosť k záhradkárstvu. Činnosť, ktorú už nepotrebovali robiť, no urobili ju.

Občas si kladiem otázku, či už bojovali s touto modernou epidémiou oháňaním motykou na uvoľnenie stresu. Pretože ako dobre vieme, zdroje stresu sa objavovali všade, no najmä v čoraz náročnejších zamestnaniach.

Už v 70. rokoch sa deklarovalo, že civilizačné choroby skutočne existujú a väčšinou si vyberajú daň na duševnom zdraví ľudí. Väčšina z nás to berie ako samozrejmosť, že život je taký a nedá sa pred ním uniknúť.

Kto nie je unavený zo svojho života?

Ukazuje sa, že syndróm vyhorenia sa identifikuje o niečo ľahšie, keďže v roku 2019 WHO oficiálne oznámila, že ide o „profesionálny fenomén“ spôsobený chronickým stresom na pracovisku a prejavujúci sa ako vyčerpanie, cynizmus voči práci a v dôsledku toho klesajúci výkon.

3 typy vyhorencov:

  • Talentmaniaci: reálne talentovaní ľudia, ktorým ide väčšina vecí od ruky, chvália ich aj iní ľudia, skrátka vedia ako na to. Niekedy sú to však maniaci. Ich “buldočou” povahou a zdravou tvrdohlavosťou, si samy naakumulovali stres, ktorý priamoúmerne zvyšuje naše nároky na nich v kritických situáciách. Hlavou proti múru sa však nedá ísť.
  • Pozitívni peace-makeri: ďalšiu skupinu tvoria peace-makeri, ktorí ani tak veľa od života nevyžadujú, hlavne chcú pokoj a kľud. Neobľubujú konfliktné situácie, nemusí mať všade posledné slovo. Nevedia totiž povedať „NIE“ druhým a stávajú sa obeťami svojej neschopnosti v adekvátnych situáciách nezrealizovať potreby iných.
  • Režiséri: treťou skupinou sú režiséri, ktorí v skutočnosti majú iba vznešený obraz o sebe a za všetky svoje neúspechy a zlyhania vždy môžu výlučne iba iní ľudia. Podlomené zdravie a ich subjektívny neúspech v živote je dielom osudu, nešťastia Režiséri míňajú energiu na analýzu iných a ich si transformujú ako postavičky z filmov do svojich životov.

VYHORENIE = PREBUDENIE

V prípade syndrómu vyhorenia to môže byť dodatočný odpočinok, aby ste mali jasnú myseľ, aby ste mohli robiť správne rozhodnutia pre svoje duševné zdravie.

Nemôžeme vrátiť čas, ale môžeme si uvedomiť tieto mentálne pasce, pátrať hlbšie do vnútra seba a nájsť nové perspektívy.

Môžeme byť krízovými manažérmi vlastného života a napravovať škody, ktoré civilizácia spôsobuje – aspoň tie, o ktorých sme si doteraz vedomí.

Na podporu motivácie

Berte život taký, aký je – nesťažujte si

Obklopte sa pozitívnou energiou.

Vytvorte si zoznam cieľov.

Určite si rozumné ciele.

Odmeňujte sa.

Verte si.

Vážte si svoje dobré vlastnosti.

Vážte si svoje kladné vlastnosti.

Všímajte si svoj pokrok.

Predstavujte si dosiahnutie cieľov.

Buďte k sebe láskaví.

Neporovnávajte sa s ostatnými.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search