Ktoré znamenie by malo pribudnúť do horoskopu?

Či už si myslíte, že astrológia je len pozostatkom z menej osvietených čias predtým, ako sa naše chápanie vesmíru rozmohlo, alebo veríte, že postavenie hviezd a planét skutočne ovplyvňuje náš každodenný život a môže dokonca určovať náš charakter, nemožno poprieť vplyv astrológie na spoločnosť. 

Základom astrológie je zverokruh

Pásová oblasť oblohy, ktorá sa rozprestiera približne 8° severne alebo južne od zjavnej dráhy slnka cez oblohu – a jeho 12 astrologických znamení. Hoci sa zdá, že astrológia je určená pohybom Zeme, vesmírom a pozíciou astronomických objektov na oblohe, astronómia a astrológia sú extrémne odlišné disciplíny

Navonok sa určenie znamenia zverokruhu zdá byť príliš jednoduché. Keď Zem obieha okolo Slnka, naša hviezda sa objavuje pred rôznymi súhvezdiami – súbormi hviezd, ktoré opisujú tvary známych objektov, zvyčajne zvierat. 

Zodiac clock with golden sun in Venice. NASA is changing stars around, causing a change to the zodiac – and everyone’s astrology signs could now be different.

Tieto znamenia zverokruhu sú Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár a Ryby, z ktorých každé zaberá 30 stupňov na veľkom kruhu, ktorý predstavuje ročnú cestu slnka cez oblohu vpredu. zo súhvezdí – známej aj ako ekliptika. 

Zverokruh a jeho zrod

Zverokruh bol pôvodne vyvinutý okolo roku 600 pred Kristom a jeho nulový bod bol definovaný ako bod, ktorý ekliptika pretínala s nebeským rovníkom – veľkým kruhom zemského rovníka na nebeskej sfére. 

Táto križovatka je tiež známa ako jarná rovnodennosť, pretože sa považuje za prvý jarný deň.

Pred vyše 2 200 rokmi sa tento nulový bod vyskytol v Baranovi, odtiaľ pochádza jeho názov „prvý bod Barana“. Výsledkom bolo, že súhvezdie Baran obsadilo prvých 30 stupňov ekliptiky; od 30 do 60 stupňov zaberal Býk a Blíženci boli umiestnené od 60 do 90 stupňov. Ostatné astrologické znamenia zverokruhu boli kategorizované podobným spôsobom, pričom každé uchopilo svoj vlastný 30-stupňový výsek ekliptiky.

Problém bol v tom, že títo starí astrológovia si neboli vedomí tzv. kolísania v pohybe Zeme, ktoré by v priebehu času vážne narušilo ich systém.

Posun v znamení zverokruhu

Príčinou posunu v znamení zverokruhu je precesia, mierne „kolísanie“ Zeme, keď obieha okolo Slnka.

Gravitácia Mesiaca a Slnka a v menšej miere aj planét pôsobí na rovníkové vydutie Zeme – spôsobené rotáciou planéty – a posúva jej os rotácie. Toto „kolísanie“, známe ako precesia, má 25 800-ročný cyklus. 

Aby ste si predstavili túto precesiu, predstavte si doslovný pól vyčnievajúci zo Zeme na severnom póle. Pri sledovaní tohto pólu v priebehu 25 800 rokov by sme videli, ako vykresľuje kruh nad Zemou. 

To znamená, že severný pól nie vždy ukazuje rovnakým smerom ako hviezdy v pozadí nebeskej sféry a tento efekt sa kumuluje. Za posledných 2500 rokov sa priesečník nebeského rovníka a ekliptiky posunul na západ pozdĺž ekliptiky o 36 stupňov – asi o jednu desatinu svojej dĺžky. 

Čím sa ale riadia horoskopy?

Precesia má tiež vplyv na posunutie rovnodenností Zeme – 2 ročných bodov, v ktorých majú deň a noc rovnakú dĺžku – pozdĺž ekliptiky. Z tohto dôvodu sa často nazýva precesia rovnodenností.

V dôsledku toho sa astrologické znamenia tiež posunuli o jednu desatinu okolo eliptiky na západ v porovnaní s hviezdami v pozadí. To znamená, že každé obdobie teraz nastáva o jednu desatinu roka – zhruba o mesiac – neskôr, ako tomu bolo pri vymýšľaní astrológie. 

Ale horoskopy publikované v novinách a časopisoch sa neriadia týmto astronomickým systémom. Výsledkom je, že znamenia zverokruhu sa už nezhodujú s polohou slnka.

Trináste znamenie zvereokruhu – Hadonos

To znamená, že ak by si zakladatelia zverokruhu boli vedomí precesie, bola by skôr Baranom, než by celý svoj život prežívala ako Býk. Je tu ďalší problém so zverokruhom, ako ho vidia astrológovia, ako aj s polohou slnka pozdĺž elipsy. 

Astrológovia v skutočnosti ignorujú 13. súhvezdie ekliptiky Hadonos, namiesto toho sa držia 12-znamenia zverokruhu. Staroveké príbehy Babylončanov, ktorým sa často pripisuje pôvod astrológie, uznávajú, že vo zverokruhu bolo 13 súhvezdí, ale Hadonos bol vynechaný.

Je odvodený z gréckej mytológie – podľa slávneho liečiteľa Asclepiusa, ktorý je boh medicíny so známou palicou v ruke, na ktorej je omotaný had. Tento motív dnes využívajú najmä zdravotnícke zariadenia, lekárne či úrady.

Hadonos je vyobrazený ako veľký, mocný muž, ktorý držal veľkého hada charakterizujúceho susedné súhvezdie Serpens. Had je zvyčajne stočený okolo jeho pása.

Aké by bolo vaše skutočné znamenie zverokruhu?

Baran: 18. apríl – 13. máj
Býk: 13. máj – 21. jún
Blíženci: 21. jún – 20. júla
Rak: 20. júl – 10. august
Lev: 10. augusta – 16. september
Panna: 16. september – 30. október
Váhy: 30. október – 23. november
Škorpión: 23. november – 29. november
Hadonos: 29. november – 17. december
Strelec: 17. december – 20. január
Kozorožec: 20. január – 16. február
Vodnár: 16. február – 11. marec
Ryby: 11. marec – 18. apríla

3 komentáre

 • Andrea
  1 rok ago Reply

  akože máte chybu v dátumoch pretože ja som 27.7 a som len ale podľa vás som rak a to nie je správne

  • Andrea
   1 rok ago Reply

   lev*

  • QueenTeam
   1 rok ago Reply

   Pozrite si, prosím, celý článok, resp. nadpis k dátumom: Aké by bolo vaše znamenie, keby pribudlo 13.znamenie do zverokruhu? 🙂 V tom prípade, by ste boli rak

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search