Dušičky: Pôvod a význam sviatku v kultúrnej mozaike
Dušičky, sviatok, ktorý mnohí z nás poznajú ako čas zapálenia sviečok na pamiatku našich zosnulých, má korene siahať až do obdobia starých Keltov. Títo starodávni ľudia oslavovali Samhain, predchodcu dnešných Dušičiek, kedy sa verilo, že hranica medzi svetom živých a mŕtvych je najtenšia.
Pôvod sviatku
- Samhain: Keltický Nový rok Samhain pôvodne označoval koniec leta a začiatok zimy, a bol to čas, kedy sa Kelti pripravovali na chladnejšie mesiace. Bol to tiež nový rok v keltickom kalendári. Verilo sa, že v túto noc môžu duchovia prechádzať medzi svetmi. Aby odvrátili zlé duchy, Kelti zapáli sviečky a robili ohňostroje.
- Prevzatie kresťanstvom Keď sa kresťanstvo rozšírilo po Európe, mnoho pohanských tradícií, vrátane Samhainu, bolo asimilované do kresťanských sviatkov. Dušičky, ako ich poznáme dnes, sú spojené s kresťanskými sviatkami Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, ktoré sa slávia 1. a 2. novembra.
Psychologický pohľad
Z pohľadu psychológie môže byť tento sviatok chápaný ako proces žiaľu a uzdravenia. Navštevovanie hrobov a spomienka na zosnulých môžu pomôcť ľuďom vyrovnať sa so stratou blízkych.
Dušičky vo svete a rituály
Mexiko: Día de los Muertos V Mexiku je „Día de los Muertos“ (Deň mŕtvych) pestrofarebným a veselým sviatkom. Rodiny vytvárajú oltáre s obľúbenými jedlami, fotkami a predmetmi zosnulých. Masky lebiek, cukrové lebky a marigoldy sú bežnými symbolmi tohto sviatku.
Filipíny: Undas Na Filipínach je „Undas“ dňom, kedy rodiny navštívia hroby svojich zosnulých, upravia ich, zapália sviečky a spoločne sa modlia. Je to tiež čas na zdieľanie príbehov o zosnulých.
Čína: Qingming Známy aj ako Deň čistenia hrobov, ľudia v Číne navštívia hroby svojich predkov, aby ich vyčistili a obetovali jedlo, nápoje a rôzne predmety.