4 návyky emocionálne inteligentných ľudí

Väčšina ľudí nie je veľmi dobrá v zvládaní ťažkých emócií, pretože nevedia veľa o svojich emóciách a o tom, ako fungujú… Ak k nim patríte tiež, nasledujúci článok je pre vás. Aké sú znaky týchto ľudí?

  • Neustále všetko odkladajú, pretože si neuvedomujú, že sa skutočne vyhýbajú vlastnej úzkosti, nie práci.
  • Neustále sa hádajú so svojím partnerom, pretože si neuvedomujú, že kritickosť je ich obranným mechanizmom proti neistote a strachu z osamelosti.
  • Cítia sa neustále v strese a úzkosti, pretože sa spoliehajú na lacné stratégie zvládania, ktoré dočasne prinášajú úľavu, no v skutočnosti ich úzkosť z dlhodobého hľadiska zvyšujú.

Ak sa chcete cítiť lepšie, musíte pochopiť, ako vaše pocity v skutočnosti fungujú.

Bohužiaľ, väčšina ľudí predpokladá, že emocionálna inteligencia je buď niečo, s čím sa človek narodí, alebo niečo, čo objaví náhle po prečítaní skvelej knihy alebo po vypočutí si múdrej rady. Ale v skutočnosti to nie je ani jedno…

Emocionálna inteligencia pochádza z dobrých návykov – z toho, čo sa zaväzujete robiť pravidelne.

Nasledujú štyri návyky emocionálne inteligentných ľudí. Zabudujte ich do svojho vlastného života a sledujte, ako vaša emocionálna inteligencia rastie.

1. Hovorte na rovinu o svojich emóciách

Kedy ste naposledy počuli dospelého povedať: Práve teraz som naozaj nahnevaný alebo je mi smutno? Boli by ste prekvapení, ako zriedkavo ľudia používajú slová o emóciách, aby opísali, ako sa cítia.

Na druhej strane, ak trávite čas s malými deťmi, budete počuť veľa emotívnych slov… 

Som naštvaný, pretože ma Sofia udrela! 

Je mi smutno. Dnes sme nemali prestávku na školskom dvore, pretože pršalo.

Väčšina dospelých intelektualizuje svoje emócie – používa konceptuálny alebo metaforický jazyk na opis toho, ako sa cítia.

Napríklad:

  • Namiesto Som naštvaný vravia, som len v strese.
  • Namiesto toho, že sa cítim smutný, hovoria, cítim sa akosi unavene.
Ale stres nie je emócia. Stres je fyziologická reakcia vášho tela. Podobne ako únava.

A hoci na opisovaní seba samého nie je nič nevyhnutne zlé na používaní týchto slov, je veľmi ľahké si zvyknúť na intelektualizáciu, aby ste sa vyhli úprimnosti o tom, ako sa naozaj cítite…

  • Povedať, že ste v strese, je menej nepríjemné a spoločensky prijateľnejšie, ako priznať, že ste blázon.
  • Opísať seba ako skľúčeného je vágne a menej bolestivé ako priznať, že sa cítite smutní.

Ťažké emócie ako smútok a hnev sú bolestivé. Ale bolia o niečo menej, keď sa vyhýbame priamemu rozprávaniu o nich. 

Je to dočasné

Ako väčšina foriem vyhýbania sa a závislosti, to, čo pociťujete teraz je dočasné a neskôr vám spôsobí, že sa budete cítiť oveľa horšie .

Vidíte, keď sa vyhýbate ťažkým emóciám, učíte svoj mozog, že sú zlé alebo nebezpečné. Takže aj keď v danom momente dostanete určitú dočasnú úľavu, nabudúce, keď sa táto emócia objaví, budete okrem počiatočnej emócie cítiť strach alebo hanbu.

Na druhej strane emocionálne inteligentní ľudia hovoria o tom, ako sa cítia, jednoduchým, úprimným jazykom. Ak sú smutní, hovoria: “som smutný”. Ak sú nahnevaní, hovoria: “cítim hnev”.

Pretože okrem toho, že tieto emócie nie sú väčšie a bolestivejšie vyhýbaním sa, rozprávanie o svojich emóciách v otvorenom jazyku vám pomôže lepšie im porozumieť a stať sa sebavedomejším.

Ak chcete zlepšiť svoju emocionálnu inteligenciu, začnite tým, že sa budete trénovať, aby ste o svojich emóciách hovorili ako šesťročné dieťa a na to, ako sa cítite, používajte jednoduché, priamočiare slová.

“Emocionálna bolesť ťa nemôže zabiť, ale útek pred ňou áno.”

2. Naplánujte si čas osamote vo vašej mysli

Tu je nepatrný, ale dôležitý rozdiel, pokiaľ ide o emocionálnu inteligenciu:

Emocionálna inteligencia je menej o faktoch, ktoré viete o fungovaní mozgu, ale viac o vašom vzťahu s vlastnou mysľou a o pochopení, ktoré z toho vyplýva.

Napríklad:

  • Môžete mať doktorát z neurovedy, ale ak si nikdy nenájdete čas na premýšľanie a zváženie toho, prečo ste na dovolenke tak podráždení so svojím partnerom, je nepravdepodobné, že by ste dosiahli veľký pokrok.
  • Môžete byť praktickým terapeutom a psychológom, ale ak sa vážne nesnažíte sedieť so svojimi vlastnými pocitmi žiarlivosti na svojich lepšie zarábajúcich priateľov, pravdepodobne budete naďalej žiarliť a možno to skončí tak, že tieto vzťahy zničíte…

Zamyslite sa nad najlepšími vzťahmi vo svojom živote – môže to byť manželský partner, súrodenec alebo najlepší priateľ…

Ako ste skutočne pochopili tohto človeka?

Pravdepodobne to nie je preto, že ste ich prinútili urobiť test osobnosti, keď ste sa prvýkrát stretli a potom študovali výsledky!

Namiesto toho ste ich spoznali na hlbokej úrovni, pretože ste s nimi strávili čas…

  • Stretli ste sa po škole a rozprávali ste sa o všemožných veciach čakajúc na autobus.
  • Spoločne ste prešli niekoľkými skutočnými výzvami, ako je smrť člena rodiny alebo ťažkosti spojené s absolvovaním vysokej školy.
  • So svojím partnerom si udržiavate dôverné porozumenie, pretože si robíte čas jeden na druhého tým, že chodíte na rande, večer si nájdete čas na rozhovor, namiesto pozerania televízie atď.

Pointa je v tomto:

Inú osobu do hĺbky spoznáte len tak, že si urobíte čas byť s ňou spolu. To isté platí pre spoznávanie samého seba.

Ak chcete zlepšiť svoju emocionálnu inteligenciu, musíte si nájsť čas na to, aby ste boli sami so svojou vlastnou mysľou – sedieť so svojimi myšlienkami a presvedčeniami, premýšľať o svojich náladách a emóciách, premýšľať o svojich nádejach, snoch a očakávaniach.

Samozrejme, dôvod, prečo je to také ťažké, je ten, že sa vyhovárate na málo času, zaneprázdnenosť…

Áno, áno, všetci sme neustále zaneprázdnení. To však nič nemení na tom, že ak chcete lepší vzťah s vlastnou mysľou, musíte si nájsť čas na to, aby ste s ňou boli sami.

To sa nelíši od toho, že je dôležité urobiť si čas na svoje manželstvo, vzťah s deťmi alebo najlepšieho priateľa.

Existujú rôzne spôsoby, ako to urobiť…

  • Meditácia
  • Modlitba
  • Písanie denníka
  • Terapia
  • Alebo len tak na dlhé prechádzky bez telefónu

Zaviažte sa stráviť trochu kvalitného času so svojou vlastnou mysľou a budete prekvapení, čo sa naučíte.

“Najväčšou osamelosťou nie je byť odpojený od ostatných, ale byť odpojený od seba.”

3. Nekritizujte sa za zlú náladu

Uvedomili ste si niekedy, že keď ste nevrlý, vzápätí sa za to začnete kritizovať? Alebo byť na niekoho podráždený, aby ste sa okamžite začali súdiť za to, že ste podráždení?

Je tragickou zvláštnosťou ľudskej povahy, že našou okamžitou reakciou na to, že sa cítime zle, je “trestať” sa za to, že sa cítime zle.

Emocionálne inteligentní ľudia sú otvorení zlej nálade a bolestivým emóciám bez odsudzovania.

Keď sa nabudúce ocitnete v zlej nálade, skúste stlačiť tlačidlo pauza a namiesto kritiky si položte tieto otázky:

  • Aké sú fakty? Čo sa vlastne stalo, čo viedlo k tejto zlej nálade? Čo? Kedy? Kde? Ako?
  • Čo sa mi moje emócie snažia povedať? Namiesto toho, aby ste vnímali bolestivé emócie ako vírusy, ktoré treba odstrániť, skúste ich vidieť ako poslov, ktorých treba počúvať.
  • Aký je môj príbeh? Myšlienky vytvárajú emócie. Čo znamená, že ak máte veľa ťažkých nálad a emócií, pôvod spočíva vo vašich vzorcoch myslenia – teda v príbehoch, ktoré si rozprávate. Venujte zvláštnu pozornosť akýmkoľvek očakávaniam, ktoré ste mohli mať.
  • Čo vlastne chcem? Tvárou v tvár silným emóciám je ľahké správať sa reaktívne – jednoducho robíme niečo, vďaka čomu sa “snáď cítime lepšie”. Z dlhodobého hľadiska sa však budete cítiť oveľa lepšie, ak zosúladíte svoje činy so svojimi hodnotami – s vecami, ktoré naozaj chcete, nielen s tým, čo vám dočasne prinesie dobrý pocit.

Ak sa chcete stať emocionálne inteligentnejším, prestaňte so zvykom posudzovať svoje nálady a emócie a vytvorte si nový zvyk byť na ne zvedavý.

“Myseľ je ako padák – musí byť otvorená pre prácu.”

4. Trávte menej času v blízkosti emocionálne nezrelých ľudí

Zvážte toto…

  • Ak sa chcete stať lepším hudobníkom, mali by ste tráviť viac času medzi hudobníkmi alebo nehudobníkmi?
  • Ak sa chcete stravovať zdravšie, mali by ste tráviť čas s ľuďmi, ktorí majú dobrú stravu, alebo s ľuďmi, ktorí neustále jedia nezdravé jedlo?
  • Ak sa chcete stať čitateľom, mali by ste tráviť čas s ľuďmi, ktorí milujú knihy, alebo s ľuďmi, ktorí neradi čítajú?

Ak trávite veľa času s emocionálne nezrelými ľuďmi, bude ťažké zlepšiť svoju vlastnú emocionálnu inteligenciu a zručnosti.

Na druhej strane, ak sa rozhodnete tráviť viac času s ľuďmi, ktorí majú zdravý vzťah k svojim emóciám a vážia si veci, ako je sebauvedomenie a emocionálna inteligencia, vaše šance na rast v týchto oblastiach sa podstatne zvýšia.

Keď venujete pozornosť ľuďom s vysokým stupňom emocionálnej inteligencie a zrelosti, všimnete si jeden vzor, ​​ktorý spočíva v tom, že zámerne minimalizujú čas, ktorý strávia v blízkosti emocionálne nezrelých ľudí, pretože vedia, že to môže byť pre ich myseľ toxické.

To samozrejme neznamená, že týchto ľudí odsudzujú alebo ich jednoducho úplne vylúčia zo svojich životov (hoci v niektorých prípadoch to môže byť nevyhnutné) – namiesto toho to znamená, že sú ochotní a schopní stanoviť si zdravé hranice.

Napríklad:

  • Sú ochotní povedať nie, keď takíto ľudia požiadajú o stretnutie alebo trávenie času spolu.
  • Majú odvahu ozvať sa, keď je niekto neúctivý alebo trúsi neúctivé vtipy.
  • A niekedy sú ochotní urobiť veľké zmeny vo svojom živote – napríklad ukončiť dlhodobý vzťah alebo zmeniť prácu – aby sa mohli obklopiť ľuďmi, ktorí ich podporujú a prispievajú k ich snahám, a nie ich odvádzať od nich.

Hovorí sa, že ste priemerom piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času. Tak sa opýtajte sami seba:

Do akej miery sú emocionálne zrelí z dospelých, s ktorými sa počas dňa stýkam najčastejšie?

Odpoveď vás môže trochu vydesiť, ak budete k sebe úprimní. Ale to je dobre. Nepohodlie je často palivom, ktoré potrebujeme, aby sme urobili veľké zmeny k lepšiemu.

Ak chcete byť emocionálne inteligentnejší, trávte menej času s ľuďmi, ktorí vás od tohto cieľa odťahujú, a viac času s ľuďmi, ktorí vás k nemu inšpirujú.

“Nemôžeš plávať za novými obzormi, kým nenaberieš odvahu stratiť pobrežie z dohľadu.”

Všetko, čo potrebujete vedieť

Ak chcete zvýšiť svoju emocionálnu inteligenciu, zaviažte sa k zdravým návykom, ktoré ju posilňujú:

  • Hovorte otvorene o svojich emóciách
  • Naplánujte si čas osamote vo svojej mysli
  • Buďte zvedaví na zlú náladu a pocity bez sebakritiky
  • Trávte menej času v blízkosti emocionálne nezrelých ľudí

1 Komentár

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search