VINYL ako 1.voľba každého hudobného znalca

Mať prístup k hudbe kedykoľvek a kdekoľvek chceme, je niečo, čo mnohí z nás považujú za samozrejmosť, ale predstavili ste si niekedy, aké to bolo kedysi? Predtým, než sa objavil spôsob, ako nahrávať a prehrávať zvuk, bolo možné hudbu počúvať len vďaka umelcom, ktorí dokázali hrať na rôzne hudobné nástroje.

Predstavte si, aký obrovský koncepčný posun by znamenala nahraná hudba pre ľudí, keby mohli počúvať hudbu podľa ľubovôle, bez toho, aby ju niekto po prvý raz predviedol v ich prítomnosti.

RENESANCIA VINYLU

Po desaťročiach, keď sa hudba zdanlivo strácala na pevnom disku počítača, po minulé roky predaje vinylov prekročili niekoľko miliónov. Ak ste nadšenec pre hudbu, viete, že vinyl naďalej zostáva jedinečným a najpôsobivejším formátom nahrávania či reprodukovania hudby.

Takže je len správne, že si ctíme vinylovú platňu tým, že plne chápeme génia, ktorý za ňou stojí.

Aby sme však plne pochopili génia vinylu, musíme najprv poznať pôvod, históriu nahrávania a reprodukovania zvuku.

História nahrávania a reprodukcie zvuku

Ide o obdobie trvajúce viac ako storočie. V roku 1877 Thomas Edison vynašiel zariadenie, nazývané fonograf, ktorý po prvýkrát dokázal nahrávať a reprodukovať zvuk nie na disk, ale na kovový valec. Takéto nahrávanie a prehrávanie hudby bolo však veľmi komplikované a nenašlo si uplatnenie.

Pojem „gramofón“ zaviedol Emile Berliner, ktorého systém prehrával platne s bočným rezom, ktoré boli prvýkrát uvedené na trh v Európe v roku 1889. Namiesto valca, na ktorého princípe stál fonograf, Berliner v prípade gramofónu ako zvukový nosič použil šelakovú platňu, ktorá je však veľmi krehká a ľahko rozbitná.

VINYLOVÉ PLATNE

Drážky, ktoré môžete vidieť na vinylovej platni, sú v skutočnosti zvukové vlny alebo skôr druh odtlačku prsta zvukových vĺn zachytených na lakovanom disku, ktorý nazývame vinylová platňa. Tieto trojrozmerné drážky vyrezané vo vinylovej platni sú záznamom toho, ako sa zvukové vlny správajú, keď sa pohybujú vzduchom.

Zlatý vek vinylových platní, ako ich poznáme, bol od vzniku vinylových LP platní v rokoch 1948 až 1988.

Trendy sa cyklicky opakujú

Mnohí zberatelia platní tvrdia, že analógový zvuk vinylu je oveľa lepší ako digitálny, a preto je vinyl vždy prvou voľbou pre každého hudobného znalca. Oživenie vinylu je dôkazom jeho prevahy nad všetkými hudobnými formátmi, pretože naďalej zostáva jedinečným a najpôsobivejším formátom na nahrávanie a reprodukciu hudby.

Potešenie z počúvania umocňuje aj samotný rituál spojený s púšťaním vinylov. Vyberanie platne z obalu, jej následné očistenie, priloženie ihly, jemné praskanie, či otočenie platne po dohratí strany.

Napriek tomu, že streamovanie je dnes najrozšírenejší spôsob počúvania hudby, stále viac ľudí sa vracia k LP platniam.

Je ťažké si predstaviť, aký nový hudobný formát by dokázal nahradiť vinyl po tejto stránke.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search