Viete, čo obsahuje tekvica? Recepty z tekvice pre celú rodinu

Pre mnohých ľudí je jeseň prakticky synonymom tekvicového latté, tekvicového prívarku či polievky a tekvicového koláča. Aj keď sú tieto pochúťky vhodné s mierou, nemali by byť hlavnými piliermi vašej stravy. Problém nie je ani tak v samotnej tekvici, ale skôr v množstve cukru a tuku, ktoré takéto sezónne obľúbené jedlá zvyčajne sprevádzajú. ​​

Tekvica má pôsobivý nutričný profil

Vedeli ste, že jedna šálka varenej tekvice má 49 kalórií, prakticky žiadny tuk, 2 gramy bielkovín a 3 gramy vlákniny? Navyše je nabitá beta-karoténom, antioxidantom, ktorý sa vo vašom tele premení na vitamín A.

Tri benefity tekvice pre zdravie

1. Napomáha imunite

Pokiaľ chcete dať svojmu imunitnému systému extra podporu túto jeseň a zimu, konzumácia veľkého množstva produktov – vrátane tekvice a tekvicových semien – môže pomôcť.

Tekvica obsahuje množstvo vitamínov a minerálov vrátane niekoľkých, ktoré vám môžu pomôcť prekonať sezónu prechladnutia a chrípky relatívne bez ujmy.

Vitamín A môže posilniť imunitný systém a pomôcť bojovať proti infekciám. Tekvica tiež obsahuje vitamín C, ktorý zvyšuje tvorbu bielych krviniek, pomáha imunitným bunkám pracovať efektívnejšie a rany sa rýchlejšie hoja, dodáva. A tekvicové semienka ponúkajú nespočetné množstvo živín, ktoré podporujú imunitný systém, vrátane zinku.

2. Môže vám to pomôcť udržať ostrý zrak

Okrem beta-karoténu poskytuje tekvica luteín a zeaxantín, silné antioxidanty, ktoré sú spojené s lepším zrakom. Ukázalo sa, že luteín zabraňuje makulárnej degenerácii a jeho vysoké hladiny chránia oči pred škodlivým UV svetlom.

3. Je dobrá pre vaše srdce

Tekvica je dobrým zdrojom draslíka, ktorý pomáha zmierňovať krvný tlak tým, že pôsobí proti vplyvu sodíka, ako aj vlákniny, ktorá znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Obsahuje tiež arginín, aminokyselinu, ktorú vaše telo potrebuje na tvorbu oxidu dusnatého, ktorý je rozhodujúci pre relaxáciu krvných ciev a zníženie krvného tlaku.

Najlepšie recepty s tekvicou alá muž v kuchyni

Hľadáte kulinárske tipy, čo na chutný a rýchly obed? Nechali sme sa inšpirovať a vybrali sme tie najlepšie recepty s tekvicou, ktoré ulahodia vašim chúťkam.

Dobrú chuť a nazdravie!

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search