Uznávaný gynekológ Peter Krajkovič zo Sanatória Helios a jeho pohľad na reprodukčnú medicínu

V našom exkluzívnom rozhovore s MUDr. Petrom Krajkovičom, oceneným TOP lekárom na Slovensku, ktorý pôsobí v Sanatóriu Helios, poodhalíme tajomstvá jeho úspechu v oblasti asistovanej reprodukcie a zistíme, čo ho motivuje v jeho misii pomáhať párom dosiahnuť svoj sen o rodine. Ocenený lekár a vášnivý odborník nám prezradí svoj pohľad na zdravotnú starostlivosť, výzvy, ktorým čelí a osobné záľuby, ktoré ho napĺňajú mimo pracovnej sféry. Nezmeškajte toto hlboké a inšpirujúce stretnutie s jedným z popredných lekárov v oblasti reprodukčnej medicíny.

Prezraďte nám na úvod, prečo ste sa rozhodli stať sa lekárom a špecializovať sa na reprodukčnú medicínu?

Odpoveď je veľmi jednoduchá, už som sa narodil s tým, že budem lekárom. Na karnevaloch v materskej škôlke som bol prezlečený za lekára a vydržalo mi to celé detstvo. Zvláštne je, že v rodine sme nemali žiadneho lekára, a tak som nemal žiadny vzor, ktorý by ma k tomuto povolaniu viedol. Kým som nemal prehľad v medicíne, tak som chcel byť veľkým chirurgom, ktorý v striekajúcej krvi zachraňuje životy ľudí.

Štúdium medicíny som ukončil v roku 1999 a vtedy neboli veľké možnosti výberu odboru v medicíne. Medik nastupoval tam, kde bolo voľné miesto. Určite som zvažoval chirurgické odbory a po úspešnom výberovom konaní som nastúpil na gynekologickú kliniku v Martine. V roku 2004 som zvažoval odchod do zahraničia a vtedy ma oslovila skupina ľudí, ktorá pripravovala založenie centra IVF v Martine. A tak vzniklo v roku 2005 nové centrum IVF Sanatórium Helios.

Môžete nám povedať viac o vašej práci v Sanatóriu Helios a čím sa tam zaoberáte?

Jednoducho povedané snažíme sa ľuďom pomôcť s otehotnením. Už dnes nikto nepochybuje o tom, že aj Slovensko má problém s plodnosťou, klesajúcou pôrodnosťou a každý pozná pár, ktorý sa snaží otehotnieť a nedarí sa. Párom so snahou otehotnieť teda realizujeme komplexné testy na plodnosť a následne podľa výsledkov vyšetrení sa im snažíme pomôcť otehotnieť.

Testy na plodnosť zahŕňajú oboch partnerov, u muža je to vyšetrenie spermiogramu, odbery krvi, prípadne iné vyšetrenia. U ženy je to zložitejšie, okrem ultrazvuku, odberov krvi je potrebné skontrolovať aj priechodnosť vajíčkovodov a mnohé iné vyšetrenia.

Gratulujeme k Vášmu nedávnemu oceneniu v ankete Zdravotníckych novín! Ako sa cítite ohľadom tohto významného uznania vo vašej oblasti?

Je to najväčšia pocta, akú môže lekár dostať. Je to ocenenie Vašej práce. Určite mi to ešte viac dobilo baterky a naštartovalo ma to pokračovať v tejto práci.

Čo vás najviac napĺňa vo vašej práci ako lekára?

Radosť, emócie žien a párov, ktorým po dlhých rokoch vyjde najväčší sen. Je to niečo podobné akoby ste pracovali v Tipose a odovzdávali ľuďom miliónové výhry. Spolu s pármi prežívame úspechy aj neúspechy a nedá sa pri tejto práci úplne odosobniť a mať „poker face“. Po tehotenstve mi páry zasielajú hlavne na Vianoce fotky kompletných rodín pod stromčekom a to je najväčšie poďakovanie. Naša práca robí ľudí šťastnejšími.

Aké je vaše životné krédo, ktorým sa riadite?

V našej práci je veľa vecí medzi nebom a zemou. Nie všetko je medicínsky vysvetliteľné, videl som počas praxe už 2 malé zázraky. Čím som starší, tým viac vidím, že požičané sa vracia.

Akú energiu vysielaš do okolia, taká sa Ti ako bumerang vráti.

Moja rodina a hlavne deti som sa snažil vychovávať v tomto duchu a pristupovať k ľuďom s pozitívnou emóciou. Myslím, že sa mi to podarilo a okrem tisícok detí z pracovného prostredia máme aj tri dobre vychované deti, ktoré sa snažia tiež vysielať pozitívnu energiu.


Mimo pracovných povinností, akými záľubami alebo aktivitami sa venujete vo voľnom čase?

To by ste neverili, čomu všetkému sa venujem, z takých topiek je to včelárenie, záhradkárčenie, ovocné stromy, šach, futbal a mnohé ďalšie. Mám toľko mimopracovných aktivít, že  sa už teraz teším na dôchodok, aby som to všetko stíhal.


Aké sú najväčšie výzvy v oblasti reprodukčnej medicíny, s ktorými sa stretávate?

Nevieme a nebudeme vedieť pomôcť všetkým párom a to je trochu deprimujúce. Vidíme, že spoločnosť ide v zmysle plodnosti opačným smerom, ako by mala ísť. Posúva sa nám vek plánovania prvého tehotenstva a mnohé páry deti ani neplánujú. Potom nám prichádzajú páry v neskoršom veku, kedy je prirodzená plodnosť už výrazne znížená a šance na otehotnenie sú nízke. Snažíme sa preto apelovať na ľudí a hlavne na ženy, aby neodkladali tehotenstvo do neskoršieho veku a mali deti skôr.

Ako sa vaša práca v oblasti reprodukčnej medicíny mení alebo vyvíja v priebehu času?

Asistovaná reprodukcia je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí medicíny. Ak si zoberiete, že prvé dieťa po IVF bolo narobené v 1978 roku, tak IVF liečba má 40 rokov a máme po IVF niekoľko desiatok miliónov doliečených párov a narodených detí. Neustále sa skvalitňuje prístrojové vybavenie, objavujú sa nové metodiky pri spracovaní reprodukčných buniek. Napriek tomu nedokážeme úplne oklamať čas a vek.


Čo považujete za svoj najväčší pracovný úspech?

Plnú krabicu fotiek spokojných rodín, z tej krabice sála neskutočná energia, nedá sa to opísať a chcem sa všetkým poďakovať. Posielajte nám prosím listy a Vaše fotky aj naďalej, má to pre mňa a pre nás obrovský význam, že našu prácu robíme dobre. Ďakujeme.

Aké rady a odporúčania by ste poskytli mladým párom, ktorým sa dlhodobo nedarí otehotnieť a čelia reprodukčným problémom?

Najväčší nepriateľ je čas. Ak vzťah dvoch ľudí nepokračuje dopredu, tak ten vzťah stojí alebo horšie, rozpadáva sa. Dlhodobé nesplnené túžby a očakávania vedú k pocitom nenaplnenia, smútku a zhoršujú kvalitu života. Nečakajte preto a plňte si svoje sny. Ak to neprichádza prirodzenou cestou, tak je to potrebné riešiť v centrách asistovanej reprodukcie. Sme tu pre vás a tešíme sa na vás.

V snahe otehotnieť to nie je ako vo fabrike, že všetko sa dá presne naplánovať a vyrobiť. Ľudská plodnosť je veľmi nízka a šanca na otehotnenie aj u mladých zdravých ľudí je iba cca 20 % na jeden mesiac. Problém je, že všetko chceme rýchlo a najlepšie hneď. Ak niečo nefunguje a nejde podľa plánu, tak nastupuje panika, depresia, stres… Pri snahe otehotnieť je veľmi dôležitý kľud v hlave a to je najdôležitejšie odporučenie, ktoré viem dať hlavne ženám. Je potrebné sa pozerať dopredu a nepodliehať panike. Samozrejme je potrebné vyhľadať pomoc a aktívne to riešiť. Držím palce!

Za celý kolektív Sanatória Helios MUDr.Krajkovič

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search