Na Art Film Feste bude súťažiť 36 krátkych filmov z celého sveta

Len niekoľko týždňov nás delí od otvorenia 29. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest. Ten sa uskutoční 16. až 23. júna 2023 v Košiciach. Organizátori postupne odkrývajú jeho filmový obsah ako aj sprievodné podujatia.

Medzinárodná súťaž krátkych filmov sa vzťahuje na filmové produkcie do 30 minút (krátke filmy), hrané, dokumentárne, experimentálne alebo animované krátke filmy, profesionálne alebo študentské krátke filmy, krátke filmy vyrobené po 1. januári 2022 (z dôvodu, že sa v minulom roku festival nekonal, organizátor si vyhradzuje právo uplatniť výnimku, ktorá ho v tomto roku oprávňuje zaradiť do oficiálneho výberu aj tituly s copyrightom 2021), krátke filmy dostupné vo formáte DCP 2D.

O víťazovi štatutárnej ceny „Modrý anjel za najlepší krátky film” rozhoduje trojčlenná medzinárodná porota súťaže krátkych filmov. Porota rozhoduje na základe väčšiny hlasov prítomných a hlasujúcich členov. Porota výsledky oznamuje na slávnostnom záverečnom ceremoniáli festivalu. Porota má právo udeliť neštatutárne ceny, tzv. zvláštne uznania, aj ďalším filmovým titulom z Medzinárodnej súťaže krátkych filmov.

Medzinárodná súťaž krátkych filmov

Predstavuje neoddeliteľnú súčasť najstaršieho a najväčšieho slovenského filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa uskutoční v Košiciach od 16. do 23. júna tohto roku. Organizátori pokračujú v osvedčenej forme výberu tridsiatich šiestich filmov uvádzaných v šiestich blokoch. Pri finálnom výbere bola pre zostavovateľa sekcie, Martina Kaňucha, veľmi dôležitá čo najväčšia pestrosť tvorcov a zastúpených krajín. V tomto roku sa dokonca podarilo do súťažného výberu zaradiť okrem diel z tradične silných kontinentov aj krátke filmy z doteraz u nás neprezentovaných krajín (Somálsko, Egypt). V krátkom filme začínajú mnohí budúci tvorcovia európskych kinematografií. Je zaujímavé sledovať zárodky ich budúceho filmového myslenia a štýlu.

art film fest kosice
Foto: © 2019 Art Film Fest

„Vždy rozhoduje idea a jej filmové premyslenie, vtip a nadhľad, niekde rozhoduje strhujúci herecký výkon, inde provokatívna téma, animačná technika alebo experiment s krížením rôznych filmových postupov,“ objasňuje Martin Kaňuch kritériá svojho výberu a dodáva:

„Fascinuje ma sila, koncentrácia filmovej výpovede, kde všetko na malej ploche funguje. Pekne to v tohtoročnom programe ilustruje napríklad americký film I’m on Fire o tínedžerovi, ktorý sa stal rukojemníkom stále viac toxického vzťahu jeho rodičov. Rozklad ich manželstva znáša tak, že sa skrýva do slúchadiel s geniálne vybranou hudbou konca minulého storočia. Nahráva si ju aj pre iných a narábanie s technikou mu nakoniec vnukne nápad ako z toho von.“


Zaujímavý je aj rôzny časový rámec, s ktorým tvorcovia krátkych filmov pracovali. Ten najkratší v súťaži má 97 sekúnd, tie najdlhšie sa už blížia štatútom určenej tridsaťminútovej hranici. Slovensko budú reprezentovať filmy Chlieb náš každodenný Alice Bednárikovej a Strigov Barbory Berezňákovej. Medzi vybranými snímkami je aj film Ice Merchants portugalského režiséra João Gonzaleza. Tento film má na svojom konte aj nomináciu na Oscara v kategórii krátkometrážnych animovaných filmov.

STILL z filmu Strigov.
Foto: © Známa firma

O výsledkoch súťaže bude rozhodovať medzinárodná európska porota. Slovensko zastupuje Lea Pagáčová, ktorá sa v Slovenskom filmovom ústave špecializuje na animovaný film. Druhým porotcom je Radu Sticlea, pôvodom z Rumunska, ale žijúci v portugalskom Porte, kde založil Medzinárodný filmový festival Beast, zameraný na kinematografie strednej a východnej Európy. Trojicu uzatvára Elizaveta Maximová, česká herečka ruského pôvodu. Tá si zahrala v krátkom študentskom filme režiséra Michala Blaška Atlantída, 2003 (2017) a hrá aj v jeho dlhometrážnom hranom debute Obeť (2022), ktorý prednedávnom získal cenu Slnko v sieti v kategórii najlepší film.

Titulná fotografia: STILL z filmu I’m On Fire.
 Foto: © A Minor Seven & MJZ

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori:
Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o.;

Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond a Nadácia SPP;

Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Hlavní reklamní partneri: CODES Brand House, FORLIVE;

Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, U. S. Steel Košice, ANTIK Telecom, Fors-stav, R-media, Okno mé lásky;

Oficiálni dodávatelia: BARZZUZ, NOV, ZEBRA, Best Press, SLOVNAFT, Stredoeurópska nadácia, Kino Úsmev, Kino Veritas, Aupark Košice;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, zregionu.sk, Pravda, Eurotelevízia;
Mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Kinosála, JOJ 24, Film Europe, TV spolok LOToS, Rádio KOŠICE, Korzár, Slovenka, Forbes, SITA, TASR, BigMedia, HomeMedia Production, Film.sk, Košice City Guide, Košice v Skratke;
Partneri: JOJ Cinema, Millor – Váš partner v oblasti energetiky, Letisko Košice, Autocont, TelekomCLOUD, ECO Technologies, DELTA OnLine, MIHYRING, KAIFER advokátska kancelária, Brother.

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search