14 afirmácií, ktoré vám zlepšia život

Čo robíte, keď ste v stresujúcej chvíli? Keď máte obavy z prezentácie, vaši priatelia sa stretávajú bez toho, aby vás pozvali, alebo sa pozeráte do zrkadla a nepáči sa vám, čo vidíte? Čo s tým, keď sa dejú zlé veci, urobíte chybu, alebo pochybujete, či ste alebo nie ste dosť dobrí na to, aby ste mali všetko, čo chcete? Niektorí ľudia sa vyrovnávajú so stresom a úzkosťou cvičením jogy, šou na Netflixe alebo zjedením tabuľky čokolády. 

Technicky povedané, každý používa afirmácie, či už si to uvedomuje alebo nie – je to tá fráza, ktorú počúvate v hlave znova a znova alebo si ju opakovane hovoríte. Niektorí šťastlivci majú skvelé afirmácie: 

Som úžasný. Aký krásny deň vonku. Milujem svoj život. Ďakujem za dnešný deň. 

A potom sú tu afirmácie, ktoré mnohých z nás trápia: 

Nie som taká pekná. Nie som dosť dobrý. Čo ak sa niečo pokazí?  

Mnohí z nás počúvajú tieto frázy v hlave tak často, že im veríme, akoby to boli fakty. Čo keby sme teda mohli nahradiť tieto myšlienky frázami, ktoré sú pre nás nielen lepšie, ale môžu nám pomôcť byť sebavedomejšími, menej sa stresovať a žiť svoj najlepší život?

Čo sú to afirmácie?

O myšlienke afirmácie sa dozvedáme pri učení sa o mantrách. Výraz „mantra“ je staroveký sanskrtský výraz, ktorý sa v hinduizme a budhizme používa na označenie frázy, ktorá sa často opakovala pri meditácii. 

Neurologicky môže tréning mantry znížiť rozptýlenie a upokojiť myseľ. Bolo tiež dokázané, že znižuje stres, pretože opakovanie a sústredenie regulujú chemické látky v mozgu, uvoľňujú endorfíny a blokujú stresové hormóny, ako je kortizol. 

V súčasnosti sa každý od jogínov až po moderných psychológov vracia k starodávnej technike opakovania jedného slova alebo frázy ako silného terapeutického nástroja vo forme. 

Okrem fyzických výhod vás afirmácia dostane do pozitívnejšieho myslenia a opakujúca sa povaha časom trénuje váš mozog. Afirmácie sa môžu opakovať ako nástroj na sústredenie počas meditácie, použiť ich ako drobnú, konzistentnú pripomienku počas dňa alebo sa môžete na ne spoľahnúť vo chvíli úzkosti, stresu alebo nedostatku sebadôvery. 

Cieľom je nájsť afirmáciu, ktorá na vás účinkuje; tá, ktorá práve vám dáva zmysel. Je to fráza, ktorú potrebujete počuť a jej opakovanie, aby ste ju mohli skutočne počuť.

Tu sú afirmácie, ktoré zmenili moje myslenie, sebavedomie a život. Zapamätajte si tie, ktorý s vami “pohnú”, zapíšte si ich a prilepte si ich na stenu alebo si ich skopírujte do poznámok v telefóne, aby ste si ich mohli kedykoľvek pozrieť. Pripravte sa na svoje doteraz najmocnejšie, sebavedomé, vášnivé a najlepšie ja.

14 afirmácií, ktoré môžete použiť na dosiahnutie svojho najlepšieho ja

1. “Stačím.”

Toto je pripomienka, ktorú by sme mohli občas použiť. Je ľudskou prirodzenosťou myslieť si, že by sme mohli byť lepší, alebo je vždy niekto lepší ako my – to je to, čo poháňa konkurenciu a núti nás posúvať sa k tomu, aby sme boli lepší. Niekedy sa však toto presadzovanie stáva nedostatkom uznania toho, kým sme teraz, čo spôsobuje neistotu a pochybnosti o sebe. Túto afirmáciu použite, keď bojujete s neistotou, spoznávate nových ľudí alebo vstupujete do novej práce. Pripomeňte si, že ste naozaj skvelý, taký aký ste.

2. “Som pripravený na uzdravenie.”

Použite túto afirmáciu, keď máte obzvlášť ťažké časy a ste pripravení ísť ďalej alebo potrebujete pomoc posunúť sa ďalej. Je také ľahké dostať sa do “depky”, pretože prechádzame ťažkým obdobím – možno ste prišli o prácu, prežili ste rozchod alebo sa len cítite skleslo. Zatiaľ čo smútok je tiež dôležitý pocit a emócie by sa nikdy nemali ignorovať, tento postoj sa môže zmeniť na začarovaný kruh sebaľútosti a utápania sa. Prvým krokom k tomu, aby ste sa pohli ďalej a cítili sa lepšie, je uznať, že je čas byť vyliečený a je v poriadku byť vyliečený. Začnete podvedome hľadať svoje vlastné uzdravenie.

3. “Objavujem svoju vnútornú superhviezdu.”

V každom z nás je vnútorná „superstar“, aj keď si myslíme, že neexistuje. Ak vás slovo „superstar“ znepokojuje, môžete to nazvať najvyššou verziou vás, vášho pravého ja alebo vášho vlastného hrdinu. Použite túto afirmáciu, keď potrebujete ďalšiu motiváciu a inšpiráciu, aby ste dosiahli svoje ciele a verili v seba. Namiesto toho, aby ste od seba očakávali, že dosiahnete väčšie veci (a možnosť, že sa budete cítiť sklamaní alebo frustrovaní, ak ich nedosiahnete), priznávate, že ste v procese objavovania svojho najlepšieho ja, bez očakávaní alebo posudzovania.

4. “Vraciam svojmu telu optimálne zdravie tým, že mu dávam to, čo potrebuje na každej úrovni.”

Použite túto afirmáciu, keď viete, že vaše telo musí byť (a zaslúži si byť) zdravšie. Namiesto toho, aby ste sa nútili jesť zdravo alebo cvičiť z márnomyseľných dôvodov, táto veta vám umožňuje zamyslieť sa nad tým, čo vaše telo skutočne chce a potrebuje, či už to znamená dať si kúsok čokolády alebo pridať listovú zeleninu, alebo viac spať a odpočívať… Pripomeňte si, aby ste počúvali svoje telo a konali v záujme jeho zdravia.

5. “Som otvorený a vnímavý ku všetkému dobrému.”

Keď hľadáte dobro, nevšímate si to zlé. Problémy, s ktorými sa stretnete vo svojom každodennom živote, ako je meškanie vlaku alebo pomalý internet, nebudú až také zlé. Použite túto afirmáciu, keď potrebujete ďalšiu dávku optimizmu. Vycvičte sa, aby ste opakovali túto vety vždy, keď sa začnete sťažovať alebo si všimnete negatívnu myšlienku. 

Je tu toľko dobra, či už v situácii, prostredí alebo v človeku. Len si musíme dovoliť byť tomu otvorení.

6. „Dnes je o potešení. Tento deň žijem len preto, aby som si ho užil.”

Čo keby ste žili tak, ako keby ste si chceli  užiť, nie odškrtávať položky zo zoznamu úloh alebo len prejsť pracovným dňom do 17:00? Použite túto afirmáciu, keď si všimnete, že len prežívate, namiesto toho, aby ste žili . Všímajte si a vážte si maličkosti, ktoré vás skutočne potešia: nová sviečka, dlhý horúci kúpeľ, kytica kvetov, ktorú ste si nazbierali cestou z práce. Zaraďte do svojho dňa malé príjemné aktivity, a keď vás niečo vystresuje, napríklad ťažký termín alebo šéf v zlej nálade, pamätajte, že tento deň je pre vás, aby ste si to užili a nedovoľte, aby vás trápili malé problémy.

7. “Nehnevám sa.”

Poznáte tie momenty, keď sa hádate a cítite sa tak mrzuto, smutne alebo nahnevane? Možno vás váš spolubývajúci obťažuje hlukom alebo vás vaše deti hnevajú, že si po sebe neupracú hračky. Použite túto afirmáciu, keď sa ocitnete v jednom z týchto období. Ak vaša mama zmeškala dôležitú udalosť, váš najlepší priateľ bol pre vás príliš zaneprázdnený alebo vaša drahá polovička povedala niečo, s čím nesúhlasíte, pripomeňte si, aby ste sa zamysleli nad pohľadom toho druhého. Buďte súcitní s ich názorom a vyjadrite svoje pocity s porozumením, že vaši blízki nechcú, aby ste sa cítili zle. 

Pamätajte, že to, ako incident ovplyvní váš vzťah, nie je založené na ich činoch, ale na spôsobe, akým ich prijmete. Hľadajte dobro v ľuďoch, ktorých milujete, namiesto toho, aby ste sa na nich hnevali.

8. “Som ako slnko.”

Túto afirmáciu použite, keď ste v spoločenskom prostredí, v ktorom sa necítite sebavedomo. Môže byť lákavé byť dievčaťom, ktoré sa správa príliš cool do školy alebo robí žarty, aby sa rozosmialo (aj keď je to na úkor ostatné). Keď sa necítime sebavedomí, sú to jednoduché obranné mechanizmy, ako sa chrániť pred tým, že sa nám nepáči. Ale táto afirmácia mi pripomína, že ľudia sa v skutočnosti radi zdržiavajú okolo niekoho, kto vyžaruje láskavosť, je vrúcny a šťastný; niekto, kto sa cíti ako slnko. Okrem toho, čo keby bolo vaším hlavným cieľom pozdvihnúť ostatných? Dajte im komplimenty, rozosmievajte ich a pomôžte, keď uvidíte, že to potrebujú – o čo by ste  boli šťastnejší?

9. „Dávam si povolenie byť v poriadku tam, kde som. Viem, že robím maximum.”

Stále premýšľame o ďalšom cieli, vždy sa cítime pozadu alebo sa sústredíme na budúcnosť natoľko, že sa necítime dobre v prítomnosti. Buďme v poriadku s tým, kde v našich životoch sme, s vedomím, že je to presne tam, kde máme byť a všetko dobré príde. Použite túto afirmáciu, keď máte obavy z budúcnosti.

10. “Hľadám spokojnosť, nie dokonalosť.”

Túto afirmáciu použite, ak máte sklony k perfekcionizmu. Pokiaľ pociťujete úzkosť a stres, keď niečo nejde tak, ako si to predstavujete – pripomeňte si, že cieľom v živote nie je, aby všetko bolo a vyzeralo perfektne. 

Cieľom je byť šťastný. To je všetko. Vďaka pripomenutiu sa všetky maličkosti, o ktoré sa obávate, zdajú byť bezvýznamné.

11. “Verím, že len ja viem, čo je pre mňa najlepšie.”

Často nás sužujú pochybnosti o sebe, najmä keď robíme veľké rozhodnutia, ako sú rozhodnutia o vysokej škole, vzťah, sťahovanie miest alebo akú prácu prijať. Často chceme potvrdenie, pretože nepočúvame svoj inštinkt, alebo ho možno vôbec nepočujeme. Použite túto afirmáciu, keď robíte veľké životné rozhodnutia. Vypočujte si svoju vnútornú reakciu a verte, že nemusíte počúvať ani zisťovať názor niekoho iného, ​​pretože ste jediný človek, ktorý skutočne pozná odpovede na svoje najväčšie životné otázky. 

12. „TU a TERAZ“

Ste ustarostený alebo neustále pociťujete strach a obavy? Premýšľate nad tým, či vaši priatelia nepochopili váš vtip zle, či sa vášmu šéfovi nebude páčiť práca, ktorú ste robili, alebo ako bude prebiehať (úplne normálna) návšteva lekára? Ja tiež. Mnohí z nás sa mučia premýšľaním o tom, čo sa môže  stať, často sa zabúdame sústrediť na to, čo sa vlastne deje. Tu a teraz. Toto príslovie mi pomáha zapamätať si, že si starosti často vymýšľam v duchu a potrebujem byť prítomná v tom, čo sa deje tu a teraz. Použite túto afirmáciu, keď sa niečoho obávate.

13. “Všetko je v poriadku.”

Aj keď je toto silné potvrdenie jednoduché, slúži ako neustála pripomienka, že všetko je v poriadku a bude  v poriadku. Opakujte si túto vetu, keď máte pocit úzkosti. Úzkosť sa stáva, pretože si neustále hovoríte, že sa deje niečo negatívne, a vaša myseľ tomu začne veriť. Pôsobte proti tomuto úzkostlivému hlasu tým, že si dáte pokoj.

14. “Obklopujem sa tými, ktorí ma robia lepším.”

Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času; keď s niekým trávite veľa času, môžete si osvojiť jeho spôsoby, zvyky a dokonca aj jeho morálku. Chcete sa podobať piatim ľuďom, s ktorými momentálne trávite najviac času? Alebo je čas na zmenu? Použite túto afirmáciu, keď máte do činenia s toxickým priateľstvom alebo žiarlivým kolegom, a pripomeňte si, že máte kontrolu nad tým, kto na vás pôsobí. 

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search