Rýchla móda nie je zadarmo. Niekto niekde za to platí

Milujete módu? Patríte k pravým nákupným maniakom? Ako držať krok s najnovšími módnymi trendmi, a zároveň byť v súlade s prírodou? Keďže nám dochádza čas a zdroje, je na nás – jednotlivcoch a organizáciách, ktorým skutočne záleží, aby sme sa pokúsili zmeniť všeobecné zmýšľanie. Máme moc vzdelávať, ovplyvňovať, inšpirovať a motivovať ostatných prostredníctvom silných slov a snažiť sa zmeniť ich perspektívu.

Na celom svete je módny priemysel zodpovedný za približne 40 miliónov ton textilného odpadu ročne. Textilná výroba medzitým spotrebuje obrovské množstvo vody, pôdy a surovín.

Textilný a módny sektor v Európskej únii je štvrtým najväčším spotrebiteľom vody a surovín, po potravinách, bývaní a doprave. Z týchto dôvodov je čoraz naliehavejšie vydať sa na cestu k obehovému hospodárstvu, ktoré môže znížiť výrobný odpad, uhlíkovú stopu a spotrebu surovín.

Prečo? Preto, lebo neexistuje žiadna planéta B

Podľa najnovšej správy jednou z najdôležitejších pák, ktoré má módny priemysel k dispozícii, je recyklácia v uzavretej slučke , teda model, pri ktorom sa odpad z textilných produktov (postprodukčný aj postspotrebiteľský) recykluje na nové textilné produkty, takže materiály zostávajú v neustálom obehu v rámci toho istého výrobného sektora. Tento model sa líši od recyklácie s otvorenou slučkou , pri ktorej sa jeden produkt recykluje na iný produkt z iného dodávateľského reťazca.

Oblečenie, ktoré sa párkrát oblečie a potom vyhodí…

 Rovnako ako rýchle občerstvenie, aj rýchla móda sa masovo vyrába a štandardizuje.

odpad moda

Vzťah k prírode by mal byť pre nás osobnou nevyhnutnosťou. Kedy konečne pochopíme, že príroda má hodnotu, ktorá presahuje jej užitočnosť pre nás? Gramotnosť, ktorú nám to dáva – vedomosti, ktoré dáva dizajnérom – je hlboko zakorenená a má potenciál formovať všetky naše nápady a činy. 

Čo ty na to?

Tvoja e-mailová adresa nebude zverejnená.

Start typing and press Enter to search