Prečo nás priťahujú toxické vzťahy (a čo ak sme toxickí práve my?)
Toxické vzťahy. Každý ich pozná, mnohí si nimi prešli, a niektorí v nich ostávajú ako v začarovanom kruhu. Je to tak trochu ako piť lacné víno. Vieš, že ti ráno bude zle, ale nalievaš si ďalší pohár, pretože chutí rovnako horko, ako sa cítiš. Prečo? Možno preto, že nás toxické vzťahy priťahujú. Alebo, ešte horšie, čo ak sme to práve my, kto tie vzťahy kazí?
Toxické vzťahy: Afrodiziakum chaosu
Ľudí priťahuje to, čo ich núti cítiť niečo. Čokoľvek. Ak si prežil príliš veľa dní v prázdnote, zrazu sa aj hádky, dráma a zlomené srdce zdajú byť lepšie ako nič.
Je to ako keby tvoja duša potrebovala adrenalín, a namiesto skoku s padákom si vybral partnerský vzťah s niekým, kto nevie, či chce byť tvojím milencom, najlepším priateľom, alebo nepriateľom.
Toxické vzťahy sú ako sirény z gréckych bájí – kričia, spievajú a lákajú ťa k sebe, aj keď vieš, že z toho nebude nič dobré. Vieš, že to skončí krikom, vyčítaním a dverami, ktoré niekto zabuchne príliš silno. Ale zakaždým sa vraciaš, pretože niekde v kútiku duše veríš, že tentokrát to bude iné. Ale ono to nie je.
Závislosť na toxickosti
Toxické vzťahy fungujú ako droga. Najskôr prídu krásne momenty. Smiech. Intimita. Výbuch vášne, po ktorom máš pocit, že ste jediné dve osoby na tejto planéte. A potom? Pád. A znova. A znova. Tieto vzťahy nás priťahujú, pretože nás udržujú vo fáze napätia. Nikdy nevieš, čo bude ďalej. Zajtra sa ti partner ospravedlní a kúpi ti kvety? Alebo ťa bude ignorovať tri dni?
Neustála neistota vytvára návyk. Ak je všetko dobré, začne ti byť podozrivé, že sa niečo musí pokaziť. Hľadáš problém tam, kde nie je. Pretože si už zvykol žiť vo víre chaosu a nevieš, čo robiť, keď je pokoj.
Čo ak sme toxickí práve my?
Nikto sa nerodí toxický, to sa naučíš. Rovnako ako si sa naučil chodiť, jesť vidličkou alebo plakať v sprche, aby to nikto nevidel. Možno sme len produkty všetkého, čím sme si prešli – zlomené srdcia, zlé vzory, alebo len obyčajný strach byť zraniteľný.
Ak si myslíš, že všetci tvoji partneri boli toxickí, možno je čas sa zamyslieť, čo majú spoločné. Áno, presne tak – teba.
Niekedy práve my vnášame do vzťahov chaos. Nevedomky. Možno si priveľmi majetnícky, možno potrebuješ kontrolu. Alebo možno len nevieš, ako byť milovaný, pretože sa bojíš, že láska nie je skutočná.
Byť toxický neznamená, že si zlý človek. Znamená to len, že si zranený. A zranení ľudia zraňujú iných.
Ako sa z toho dostať?
Prvým krokom je priznať si, že niečo nie je v poriadku. S tebou. S partnerom. So vzťahom. A to bolí. Ale bolesť je prvým krokom k zmene.
- Pozri sa do zrkadla – doslova aj metaforicky. Polož si otázky: „Prečo vyhľadávam takéto vzťahy? Čo mi dávajú?“
- Komunikuj – nie krikom, nie výčitkami. Ale úprimne. Naučiť sa hovoriť o pocitoch môže byť ťažké, ale je to kľúč k zdravému vzťahu.
- Postav hranice – ak ti niečo ubližuje, povedz to. A ak to partner nerešpektuje, odíď.
Najťažšie na toxických vzťahoch je to, že sa často zdajú byť vášnivé a osudové. Ale vášeň, ktorá ťa ničí, nie je láska. Je to len chaos, ktorý si zamieňame s citom, pretože sme tak dlho žili v búrke, že si už ani nepamätáme, ako vyzerá pokoj.
Láska bez jedu
Toxické vzťahy nás priťahujú, pretože nám dávajú ilúziu intenzity. Ale láska nie je o tom, koľkokrát sa pohádate a zmierite, koľko sĺz ste vyplakali a koľko dverí zabuchli.
Láska je ticho po búrke. Kľud. A áno, občas aj nuda. Ale je to krásna nuda, pretože v nej nie sú žiadne jedy.
A čo ak sme my tí toxickí? Potom je na čase prestať hľadať vinníka v druhých a začať pracovať na sebe. Pretože toxický vzťah vždy začína a končí pri jedinom človeku: tebe.